Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı

Güncelleme Tarihi 12.02.2018

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu uhdesinde bulunan acil yardım hattı bugüne kadar 50.410 çağrı almıştır.

haber fotoğrafıHatta gelen çağrı telefonun ucundaki sosyal hizmet uzmanı ve psikologlar tarafından kayıt altına alınarak vakanın durumuna gore değerlendirilerek, hukuki bilgilendirme ve psikolojik rehabilitasyon süreçleri hizmeti verilmektedir.

Hattın bilinirliğinin arttırılması adına geçtiğimiz yıl Türkiye şoförler ve otomobilciler federasyonu ile bir protokol yapılmış ve 80.000 taksiye numaraların yazıldığı sticker yapıştırılması kararı hayata geçirilmiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden de bu konuda destek istenmiş ve 50 noktada 7 gün süreyle bilboardlarda acil yardim hattı afişlerinin yer alması talepleri kabul görmüştür. 

Bilgilendirme afişlerine Ankara'dan başlandı. Belediye otobüslerinde de dijital ekran da yer alacak bu bilgilendirme mesajları ile acil yardim konusunda hizmet ağını genişleterek şiddetin mekanizmalarının bilinirliğini arttırmak istiyor.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu duyarlılık göstererek teklifilerini kabul eden Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyor. 

STK olarak bu konudaki işbirliklerinin daha da ileri götürüleceği bir süreci başlattıklarını söyleyen federasyon şiddet bir insan hakları ihlalidir diyerek yasaların uygulanması adına mücadelelerini sürdüreceklerini bildiriyor.

Kaynak

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.