TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Bağımsız Seçim İzleme Platformu'ndan Yerel Seçimler İçin Gözlemci Çağrısı

Güncelleme Tarihi 14.03.2019

Farklı alanlarda çalışan yerel STÖ’lerden oluşan Bağımsız Seçim İzleme Platformu, 2019 Yerel Seçimlerini izlemek ve gözlemek üzere seçimlerle ilgilenen kişileri davet ediyor. 

2011 Haziran Genel Seçimleri'nden beri Türkiye’de gerçekleştirilen seçimleri izleyen ve raporlayan Platform, bağımsız gözlem çalışmasını önümüzdeki yerel seçimlerde de sürdürmek istiyor. 

Platfom seçimleri nasıl izleyecek? 
 
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak izlemede Platformun bu güne kadar kullandığı "Oy Verme İşlemi İzleme Formu" "Oy Sayımı İzleme Formu" ve "Seçme Seçilme Hakkı İhlalleri  ve Ayrımcılık Formu" online olarak gözlemciler tarafından doldurulacak. 
 
Seçim günü ise Whatsapp uygulaması üzerinden izleme yapacak ağ üyelerinden oluşan "Bağımsız Seçim İzleme Platformu" adlı bir grup kurulacak. Online formlar bu gruplar üzerinden yaygınlaştırılacaktır.Oluşturulan grup sayesinde ağın tüm üyeleri için pek çok döküman hızlı erişime açık hale gelirken ihlalleri anlık olarak paylaşma ve duyurma imkanı olacak.
 
Gözlem çalışamasına dahil olmak isteyenlerin kayıt için formu dolduması gerekmektedir. 
 
Seçim günü karşılaşılan ihlaller Twitter üzerinden Bağımsız Seçim İzleme Platformu adına kamuoyu ile paylaşılacak. 
 
Platformun  seçim izleme çalışmalarına ve detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Platformun son seçimde gözlemciler aracılığı ile elde ettiği verilerle hazırladığı 24 Haziran Seçim İhlal Haritası'na da buradan ulaşabilirsiniz. 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.