TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

BİRLİKTE Yola Çıktı!

Güncelleme Tarihi 25.07.2019

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi tarafından yerel STÖ’lerin kurumsal kapasitesini geliştirmek amacıyla geliştirilen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE programının açılışı 8 Ekim'de Ankara'da Şinasi Sahnesi'nde düzenlenen etkinlikle gerçekleştirildi. 

Türkiye’nin dört bir yanından yerelde hak temelli çalışmalar yürüten STÖ’lerin güçlenmesine katkı sunacak olan programın açılışına hibe yararlanıcısı 42 örgütten temsilciler,  Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Christian Berger, T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Başkanı Levent Korkut katıldı.

 

İki yıl sürecek BİRLİKTE programının açılışı program yararlanıcısı STÖ'leri tanıtım animasyonlarıyla başladı. Her bir örgüt için hazırlanan animasyonların ardından STGM Genel Koordinatörü Tezcan Abay ve Birlikte Projesi Koordinatörü Tuğçe Bahadır ilk konuşmaları gerçekleştirdi.

Programa başvuran bütün örgütlere teşekkür eden Abay ve Bahadır, Birlikte sürecinin hangi ihtiyaçlar çerçevesinde hazırlandığını anlattı. STGM Genel Koordinatörü Abay, dünyada ve Türkiye'de STÖ'lerle yapılan toplantılarda dile getirilen ihtiyaçlar çerçevesinde Birlikte programının hazırlandığını aktarırken, kurumsal hibe fonlarının azlığından kaynaklı olarak programı geliştirdiklerini söyledi. Program aracılığıyla uzun yıllardır STÖ'lerin dile getirdiği bir dizi problemi çözmeye çalıştıklarını belirten Abay, BİRLİKTE'nin hem STGM hem de STÖ'ler için hep beraber büyütülecek ve geliştirilecek bir program olduğunu söyledi. Program çerçevesinde hibe yararlanıcısı örgütlere, kendi misyonlarına hizmet etmek amacıyla gerekli olan her türlü desteğin verileceğinin altını çizen Abay, programın Türkiye'de bir ilk olduğunu vurguladı. 

BİRLİKTE'nin salt bir hibe programı olmadığını söyleyen Bahadır ise STÖ'lere verilecek olan kurumsal rehberliğin ise programı güçlendiren öge olduğunu aktardı. Programda, STÖ'lere finansal destek sağlarken aynı zamanda mentorlar aracılığıyla bir yol arkadaşlığı da yapılacağını anlatan Bahadır, buradaki amacın ilk olarak örgütlerin yönetimsel süreçlerini güçlendirmek olduğunu belirtti. BİRLİKTE'nin  STÖ'lerin yolculuğunda daha güçlü adımlar için bir katkı olduğunun altını çizen Bahadır, bu süreçte karşılıklı deneyimlerle hem STGM'nin hem de hibe yararlanıcısı örgütlerin güçleneceğini ve zenginleşeceğini söyledi.

 

STGM Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Levent Korkut da konuşmasında programın hibe kapsamından ziyade kurumsal rehberlik ögesine vurgu yaparken, "Süreç sonunda ortaya çıkacak olan etki ve deneyimlerin sonuçlarını heyecanla bekliyoruz" dedi. Hızlı değişen bir dünyada yaşadığımızı ve bunun sivil toplumu da etkilediğini aktaran Korkut, bu değişim sürecinde her örgütün kendi kapasitesini güçlendirmeye ve alt yapısını sağlamlaştırmaya ihtiyacı olduğunu fonun da buna destek olacağını söyledi. 

 

T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan konuşmasında programın hem Türkiye ve Avrupa Birliği'nin aynı hedef doğrultusunda çalışmasının hem de kamu sivil toplum sektörünün ortak çalışmasının iyi bir örneği olduğunu aktardı. 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Christian Berger konuşmasında sivil toplumun bütün kesimlerini ilgilendirdiğini vurgularken "Sivil toplum siz değilsiniz, hepimiz sivil toplumuz" diye konuştu. "Sorunların ortaya çıktığı yerlerde çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu sebepten bu sorunların hepsi etkilenenler tarafından çözülmeli" diye konuşan Berger, Türkiye'de daralan sivil toplumu desteklemeye devam edeceklerini söyledi. 

Protokol konuşmalarının ardından ise BİRLİKTE orkestrası konuklara keyifli anlar yaşattı. İnteraktif bir ritim gösterisi olarak planlanan müzikli gösteride 42 STÖ temsilcisinden oluşan BİRLİKTE orkestrası konuklara iki parça söyledi.   

İnteraktif orkestraya konuklarda marakaslarıyla eşlik ederken, hep birlikte şarkı söyleyerek programa hoş geldin denildi.  

Açılış etkinliğinin en keyifli anlarından biri ise hibe yararlanıcısı STÖ'lerin el izini bırakmaları oldu. 

 

BİRLİKTE'ye 53 ilden toplam 419 başvuru iletilirken,  5 ay süren değerlendirme sonunda 42 STÖ hibe faydalanıcısı olarak kabul edildi. 35 yerel ve 7 ulusal STÖ'nün desteklendiği program yararlanıcılarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.  

Örgütlerin farklı ihtiyaçlarına yanıt üretecek esneklikte tasarlanan ve STGM’nin 15 yıllık kapasite geliştirme deneyimine dayanan Program STÖ’lere rehberlik sağlayacak bir destek programı olarak da dikkat çekiyor. Programın rehberlik başlığı kapsamında STÖ’lerin iki yıllık kurumsal gelişim programları birebir desteklerle yürütülecek.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.