TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nden “Kavramlar Sözlüğü”

Güncelleme Tarihi 04.03.2020

Türkiye'de cinsel şiddetle mücadele başlığında spesifik olarak çalışan tek dernek Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD) cinsel şiddete dair kavramları bir sözlükte topladı.

Sözlük, ÇŞMD'nin 2017 yılında "Cinsel Şiddet Sustukça Artar, Hadi Konuşalım!" projesi kapsamında düzenlediği "Cinsel Şiddet Kavram Tartışmaları"ndan yararlanılarak hazırlandı. 

 
Şemsiye bir kavram olarak birçok şiddet türünü kapsamasına rağmen cinsel şiddet denildiğinde akla genellikle tek bir tür geldiğini ve bu tektipleştirmenn yaşanan diğer cinsel şiddet biçimlerinin şiddet olmadığını düşünmemize neden olduğunu vurgulayan CŞMD, kavramların ise kişinin maruz bırakıldığı şiddetin adını koyarak anlamlandırmasına ve destek istemesine yardımcı olabildiğini söylüyor. 
 
Kavramlar Sözlüğünün online versiyonuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  Sözlüğü bilgisayarınıza indirmek isterseniz lütfen aşağıda bulunan linke tıklayınız. 
 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.