Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

"Çocuklar için Türcülük ve Hayvan Hakları Atölyeleri" Modeli

Güncelleme Tarihi 25.09.2017

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) tarafından, Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı'nın (TÜSEV) düzenlediği "Destekle Değiştir" etkinliğine katılan bireysel destekçilerin katkıları ile hayata geçirilen "Çocuklar için Türcülük ve Hayvan Hakları Atölyeleri", 8-12 yaş aralığındaki çocuklar için geliştirildi, atölye modeli ilgilenen herkesin uygulayabilmesi için açık kaynak hâline getirilerek yayınlandı.

Haber fotoğrafı

Bir senelik çalışmanın ürünü olarak, çocuk gelişimi ve psikolojisi uzmanları, çocuklarla alanda deneyimi olan gönüllü ve hayvan hakları aktivistleri ile birlikte şekillendirilerek ortaya çıkan "Çocuklar için Türcülük ve Hayvan Hakları Atölyeleri"nin pilot uygulamaları farklı sosyo-kültürel zeminlerden gelen çocuklar ile gerçekleştirildikten sonra atölye modeli tamamlandı.

"Çocuklar için Türcülük ve Hayvan Hakları Atölyeleri" Proje Koordinatörü Fatma Biltekin, yürüttükleri çalışma hakkında "Öncelikle bize, ideallerimize inanarak bu çalışmamıza destek olan tüm insanlara teşekkür ediyoruz. Uzun vadeli olarak yürüttüğümüz bu çalışma sayesinde çocuklar ile biz de çok şey öğrendik. Gözettiğimiz başlıca unsur, çocuklar ile hayvanlar arasında eşitlikçi bir ilişki kurulması için çabalarken, çocuklar üzerinde travma yaratmayacak, aile içi çatışmalara neden olmayacak bir atölye modeli oluşturmaktı. Bu çalışma sayesinde çocukların hayvanlarla ilgili konuşmaya ne kadar istekli olduklarını, hayvanlara reva görülen zulme yetişkinler gibi umursamazca bakmadıklarını aksine hayvanlar için her şeyin iyi olmasını dilediklerini, hayvanların yaşadıkları bazı acıların da gayet farkında olduklarını gördük . Bu atölye modelinin, yeryüzünde eşitlikçi bir yaşamın inşası için çabalayan tüm duyarlı insanlar tarafından uygulanmasını ümit ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Açık kaynak hâline getirilen atölye modeline buradan ve modelle ilgili videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.