TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

COVID-19 Salgınının Türkiye’de Mülteciler Üzerindeki Etkilerinin Sektörel Analizi

Güncelleme Tarihi 21.05.2020
SGDD-ASAM, COVID-19 salgınının mülteciler üzerindeki etkilerine yönelik araştırmasının sonuçlarını paylaştı. 
 
Farklı hassasiyetlere sahip mülteci ve sığınmacıların koruma, sağlık, eğitim ve geçim kaynakları sektörlerinde, Covid-19 salgın sürecinden nasıl etkilendiklerini ve ihtiyaçlarını tespit edebilmek amacıyla “Covid-19 Salgınının Türkiye’de Yaşayan Mülteciler Üzerindeki Etkilerinin Sektörel Analizi” başlıklı bir çalışma gerçekleştiren SGDD-ASAM çalışma kapsamında 48 ilde 1162 kişiyle görüştü. 
 
 
960 Suriyeli, 131 Afgan, 49 Iraklı, 20 İranlı, 1 Filistinli ve 1 Somalili ile yapılan çalışmanın sonuçlarına göre katılımcıların büyük çoğunluğunun COVİD-19 hakkında yeterli bilgiye sahip olduğu öne çıktı. Öte yandan, yine katılımcıların büyük bir çoğunluğunun iş ve gelir kaybıyla karşı karşıya kaldığı ve gıda ile hijyen gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çektiği belirlendi.
 
Çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye'de ilk COVID-19 pozitif vakanın tespit edildiği 11 Mart 2020 sonrası dönemde, ankete katılan 1.162 kişi arasından %63’ünün gıdaya ulaşmakta, %53’ünün ise temel hijyen gereksinimlerini karşılamakta zorluk çektiklerini ortaya kondu. Araştırmada görüşülen kişiler COVID-19 önlemleri sonrası zorunlu harcama ve ödemelerinin etkilendiğini belirten kişiler en çok kiralarını, faturalarını ve temel ihtiyaç malzemelerini ödemekte zorlandıklarını ifade etti.
 
Raporun tamamı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. 
 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.