TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

COVID-19 sürecinde İstanbul’un Farklı Yerleşimlerinde Çocukların Haklarına Erişimi Araştırma Raporları

Güncelleme Tarihi 01.06.2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinin çocuklar üzerindeki etkilerini ölçmek üzere başlatılan çalışmanın ön raporları yayınlandı. 

Başak Kültür ve Sanat Vakfı, Small Projects İstanbul, Sulukule Gönüllüleri Derneği ve Tarlabaşı Toplum Merkezi tarafından yayımlan raporlarda COVID-19 döneminde İstanbul'un farklı yerleşimlerinde çocukların eğitim, sağlık hizmetleri, bilgiye erişim ve oyun hakkı gibi farklı hak alanlarında durumu mercek altına alındı. 
 
Araştırma Ön Raporu'nun ardından final raporu "hak ve hizmetlere erişim" başlığında yayınlanacak.  Araştırma, 12 Mart itibariyle Türkiye'de alınmaya başlanan önlemler ve yaşam koşullarındaki değişimlerin İstanbul'un risk altındaki 4 bölgesinde yaşayan çocukların durumunu ortaya koyma gayreti taşıyor. 
 
Sulukule Gönüllüleri Derneği araştırma kapsamında Karagümrük bölgesinde, Tarlabaşı Toplum Merkezi ise kentsel dönüşümle çehresi değiştiren Tarlabaşı'nda çocuklar ve aileleriyle görüşme yaptı. Small Projects İstanbul araştırmada mülteci çocuklarına odaklanırken, Başak Kültür ve Sanat Vakfı ise çalışmalarını yürüttüğü beraber çalışmalarını yürüttüğü 27 çocuk ve 22 bakım veren ile görüştü. 

Çocukların dört farklı hak alanında uğradığı hak ihlallerini ortaya koyan raporların sonuç bölümlerinde ise pandemi sürecinde çocukların ihtiyaçları ve karşılaştıkları engelleri çocuklardan duymanın gerçekçi çözümlerin üretilmesi için en öncelikli adım olduğu vurgulandı. 

Dört ayrı kurumun hazırladığı raporların öneriler bölümünde, yerel yönetimler, medya kuruluşları ve sivil toplum örgütleriyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı için tavsiyeler yer aldı. 

Raporlarda COVID-19 süreci öncesinde de çok boyutlu yoksulluk ve yoksunluklar yaşayan grupların bu süreçte uğradığı ya da uğraması olası hak ihlallerine bakmanın, bu gruplar için öncelikli sunulması gereken hizmetler ve alınması gereken önlemler için de yol gösterici olacağı not düşüldü. 

Sulukule Gönüllüleri Derneği- Karagümrük Örneği: Yayın için buraya tıklayınız.

Tarlabaşı Toplum Merkezi- Tarlabaşı Örneği: Yayın için buraya tıklayınız.

Small Projects İstanbul- Mülteci Çocuklardan Deneyimler: Yayın için buraya tıklayınız.

Başak Kültür ve Sanat Vakfı: Yayın için buraya tıklayınız.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.