TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

DEHA 20 - 07.12.2007

Güncelleme Tarihi 12.01.2011

STK’lar Burada Siz Neredesiniz?

Artık gündemdeki trajik olaylardan sonra “Nerede Devlet?” sorusunu “Nerede Sivil Toplum?” almaya başladı. Sivil toplum kuruluşlarının gücünü fark edenler devlet yerine sivil toplumdan beklenti içerisine girmeye başladı.

Sivil toplum her zamanki yerinde gönüllülük ilkesiyle sınırlı kaynaklarıyla uyumadan gece gündüz zevkle çalışıyor. Peki siz neredesiniz? Denizli’de faal olarak çalışan sivil toplum kuruluşlarının yaptıklarına ve yapacaklarına siz ne kadar dahilsiniz?

Denizli’deki STK’ların faaliyetlerini ve başarılarını televizyon ve gazetelerden göz ucuyla ve tebessümle takip mi ediyorsunuz? Yoksa gerçek bir aktivist misiniz?

Belki sizler de çok çalışan yoğun kişiler arasında(!) olduğunuz için STK aktivitelerine katılamıyorsunuz. Peki sivil toplumcuların yüzde 90’ının başka işlerde çalıştıklarını ve bunca güzel çalışmaları işlerinden ve özel hayatlarından kalan zamanlarda gerçekleştirdiklerini biliyor musunuz? Zaman herkese aynı anda ve eşit miktarda verildiğine göre, hiçbir STK çalışmasına katılamama nedeninin yetersiz zaman değil, kendimiz olduğunu açıkça görürüz.

Ya da sizin maddi imkanlarınız STK faaliyetleri için yeterli değildir. Bu mazerete belki de en güzel cevap seyyar satıcı Hamdi Cemil Yılmaz’dan Denizli Ticaret Odası’ndaki “Engel Tanımayan Özel İnsanlar” sergisi ile geldi. Maddi imkanları kısıtlı olmasına rağmen engellilere verilecek desteğin maddi değil manevi olduğunu daha güzel anlatamazdı sanırım.

Denizli’deki STK’ların çoğu nakdi kaynaklardan çok, aktif gönüllülere ve üyelere ihtiyaç duyuyor. Ya da iş alanınızla ilgili herhangi bir ayni katkı, bir STK’nin çok daha kapsamlı faaliyetler yapmasını sağlayabilir.

Eğer Denizli’nin daha yeşil olmasını istiyorsanız, siz de bir haftasonu DOÇEV gönüllüsü olun, ağaç dikin. Orman arazilerinin satılmasını engellemek istiyorsanız TEMA Denizli ile birlikte 2B’yi protesto edin. Engellilere yardım etmek istiyorsanız Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği sizleri bekliyor. Ya da sokak çocuklarının durumu sizi çok üzüyorsa, Sokaktan Umuda Çocuklar Geleceğimizdir Derneği ile irtibata geçin, faaliyetlerine destek olun. AIDS ile Mücadele Derneği ile birlikte okulları ziyaret edin gençleri bilinçlendirme çalışmalarına katılın.

Tepkilerimizi ve desteklerimizi tribünde seyirci olarak ya da e-mail yönlendirmeleri ve facebook iletileriyle sanal olarak değil, sahada omuz omuza mücadele ile verelim.

Unutmayın, STK’lar sizlerin hakları için çırpınıyor…

Gökhan Kılınç
STGM Denizli Koordinatörü
gokhan@stgm.org.tr

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.