TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Eğitimde Çoğulculuk Ve İnanç Özgürlüğü Raporu

Güncelleme Tarihi 20.06.2017

Norveç Helsinki Komitesi İnanç Özgürlüğü Girişimi, PODEM (Politika ve Demokrasi Çalışmaları Merkezi)  birlikte okullarda çoğulculuk, zorunlu ve seçmeli din dersleri ve dinin görünümleri hakkında Mart – Ağustos 2016 arasında bir saha çalışması yürüttü ve bu çalışma sonucunda bir rapor yayınladı.

Haber fotoğrafı Haber fotoğrafı

Çalışma kapsamında farklı inanç gruplarından ve farklı dindarlık seviyelerinden 124 ebeveynle İstanbul, Ankara, Kayseri ve Diyarbakır’da birebir görüşmeler; yine farklı farklı inanç gruplarından ailelerden gelen toplam 38 lise öğrencisiyle atölye çalışmaları ve birebir görüşmeler yapıldı. Rapor, toplumun farklı kesimlerinin, okullarda din dersleri ve dinî görünümler hakkında taleplerine dair bir resim ortaya koymayı amaçlıyor.

Özge Genç, Demet Taşkan, Ulaş Tol, Mine Yıldırım tarafından kaleme alınan rapor, eğitim sisteminde çoğulculuk ve inanç özgürlüğü konularında farklı kesim ve inanç gruplarının taleplerine yönelik güncel bir kaynak oluşturmayı ve de bu taleplerin insan hakları hukukuyla ilişkisine dair farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Kaynak

 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.