TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Engelliler ve Gençlik Derneği'nden Erişilebilirlik Düzenlemelerinin Ertelenmesine Tepki

Güncelleme Tarihi 05.08.2020
2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun’da belirtilen, tüm kamu yapılarının ve toplu taşıma araçlarının engellilerin erişimine uygun hâle getirilmesi ile ilgili düzenlemelerin yapılması için verilen süre 28 Temmuz’da çıkarılan torba yasa ile birlikte yeniden uzatıldı.
 
Engelliler Hakkında Kanun’un geçici maddesinde yapılan değişikliğe göre özel ve kamu toplu taşıma araçlarında erişilebilirlik düzenlemelerinin yapılması için belediyelere tanınan süre iki yıldan üç yıla çıkarıldı.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Engelliler ve Gençlik Derneği (ENGEÇDER) bu değişiklik önerisinin insan haklarını ihlal ettiğini söyleyerek  "Bu kanun değişikliğini talep edenler, kabul edenler, meclise kanun tasarısı olarak sunanlar ve mecliste kabul edip onaylayanlar Anayasa’ya göre temel insan hakkı ihlali suçunu işlemektedirler." dedi. 
 
Açıklamada konuyla ilgili düzenlemelerin 15 yıldır yapılamadığının da altı çizilirken, yasal düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesi talep edildi. 

Artık yeter! diyen Engelliler ve Gençlik Derneği (ENGEÇDER) engelli hakları örgütlerini bir araya gelmeye çağırdı. 

Açıklamada "5378 sayılı kanunun “Geçici 3.maddesi”yle beraber erişilebilirlikle ilgili geçiş/uyum sürelerinin yasadan çıkarılması için engelli hakları örgütlerini biraraya gelmeye ve güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz."  denildi.

Açıklamanın tam metnine  aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://drive.google.com/file/d/1SQRIKScUxoW54lFfLaNRuNJQBWApT_s1/view 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.