TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Eşik Biyografik Belgeseli Ankara Galası

Güncelleme Tarihi 19.12.2017

Cinsel Şiddete Karşı Hukuki Yardım Derneği tarafından, Suriye’de süregiden savaştan zarar görmüş kadınların görünür olmalarını sağlamak ve toplumda farkındalık yaratmak amacı ile üretilmiş olan “EŞİK” adlı biyografik belgeselin Ankara galası 20 Aralık Çarsamba günü saat 20.00'de Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleşiyor.

haber fotoğrafı

Belgesel filmin tanıtımı şöyle:

Filmin Kısa Öyküsü

“EŞİK” Adlı Biyografik Belgesel Filmimizde; Suriyeli savaş mağduru kadınların göç öncesi ve sonrası yaşadıklarının yer aldığı, anlatılara paralel olarak video, fotoğraf ve belgelerden oluşan dokümanlara yer verilmiştir. Özellikle kadınların yeni yaşam alanlarında, yeni oluşan sosyal çevreleri ile kurdukları ilişkileri, bağları ve her şeye rağmen var olma azimleri yer almaktadır. “EŞİK” adlı Biyografik Belgesel Filmimiz; dört kadının hem ayrı ayrı hikayelerinin aktarıldığı hem de zaman zaman ortak bağlantılı çekimlerinin olduğu çok özel bir çalışma olmasının yanı sıra belgeselimizde yer alan kadınlar hem eğitimleri hem mesleki özellikleri hem de İstanbul’a geldikten sonra vermiş oldukları mücadeleleri ile rol model kadınlardır.

“Düşmanımız yoktu ki silahımız olsun…’’

Suriye savaşından dolayı ülkesini terk etmek zorunda bırakılan kadınlar, her an biteceğini düşündükleri bir savaşın giderek çığ gibi büyümesini izlerlerken yaşadıkları ikilem onları bir ayakları içerde bir ayakları dışarıda yaşamaya ve hatta savaşa dahi katlanmaya zorunlu kıldı. Sürekli “gitmek mi zor, kalmak mı zor” ikileminde ve evlerinin bir köşesinde hazır bulunan bütün yaşamlarını sığdırabildikleri valizlerle birlikte yaşamak zorunda kalışlarının ağırlığını taşırlarken, kapı eşiğine düşen bombanın ruhlarında yarattığı ağır hasarla birlikte sevdiklerini korumak için o eşikten adım atmaya başlarlar, yönlerini kaybederek. Kaç EŞİKi kaç sokak, kaç yol geçerler, saymak zor. “EŞİK” bir yandan göç nedeniyle başka bir ülkede bulunmanın zorluklarını ve duygularını anlatırken, bir yandan da yeni bir başlangıç için çaba sarf eden ve sıfırdan hayat kuran kadınların öykülerini anlatıyor.

FİLMİN KÜNYESİ: 

Süre: 60 Dakika
Format: HD Renkli
Tür: Biyografik Belgesel
Yönetmen/Senaryo: Dilek Gül
Yapımcı: Dilek Gül
Uygulayıcı Yapımcı: Gülrihan Dinç
Görüntü Yönetmeni: Ahmet Akpolat
Kameraman: Mehmet Hakkı Yılmaz
Kamera asistanı: Bengü Su Kömürcü
Ses/Boom Operatörü: Yasin Kobulan
Işık: Utku Kaya
Müzik: Mecit Elhac
Kurgu Yönetmeni: Aamen Alarand, Ömer Mamo
Renk Düzeltme: Maher Wesam
Ses: Özgür Söylemez
Afiş fotoğraf: Ece Güneş Saadetyan
Afiş/Broşür/DVD Kapak Tasarım: Utku Kaya

Yönetmen Biyografisi:

Dilek Gül Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Kısa bir süre sonra, aynı üniversitede Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler üzerine yüksek lisans eğitimi almaya başladı. Bir yandan eğitimini sürdürürken, bir yandan da çeşitli televizyon kanallarında editör ve muhabir olarak görev yaptı.  Bu süre zarfında mesleği gereği, Türkiye'nin farklı illerinde yaşanan önemli toplumsal olayları yakından takip etti.  Suriyeli göçmen kadınların yaşam mücadelelerinin anlatıldığı "Onbeş" isimli kitap ilk çalışmasıdır. Bu kitap çalışması ile göçmen kadınların savaşa, onca yıkıma ve kayıplarına rağmen yaşama tutunma azimleri, becerileri, kendileri  için motivasyonları, dirençleri,
geleceğe dair umutları ile yabancı bir ülkede var olma çabalarının görünür olmasını hedeflemiştir. Yine aynı içerik ve amaçla "EŞİK" isimli uzun metraj bir belgesel filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenmiştir.

Cinsel Şiddete Karşı Hukuki Yardım Derneği

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.