TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği: Toplantı ve Gösteri Hakkı İzleme Raporu 2017

Güncelleme Tarihi 04.03.2020

Eşit Haklar için İzleme Ocak- Aralık 2017 dönemindeki verilerle hazırladığı Toplantı ve Gösteri Hakkı İzleme 2017 Raporu'nu yayınladı. Raporda izleme döneminin tamamının OHAL koşulları altında geçtiği ve toplantı ve gösteri hakkına getirilen sınırlamalar ile idareye verilen keyfi yetkiler giderek arttığı bilgisi yer aldı.

Toplantı ve Gösteri Hakkının uygulamasında Türkiye'nin uluslararası standartlardan uzaklaşmaya devam ettiği de belirtilirken 2017 yılında  toplam 17 ilde toplantı ve gösteri hakkında OHAL gerekçesi ile sınırlama getirildiği bilgisi yer aldı.

Rapor, barışçıl toplantı ve gösterilere yapılan müdahale sayısında da artış görüldüğü 2016’da 227 müdahaleye karşı 2017 yılında 282 müdahale olduğu verisini paylaştı. Raporda izleme dönemi içerisinde, müdahaleler esnasında gözaltına alınan kişilere Kabahatler Kanunu uyarınca ceza kesilmesinin sıklıkla başvurulan bir yöntem olduğu gözlemlendiği de belirtildi. 

Raporun Türkçe ve İngilizce versiyonlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.