TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Etkiniz AB Programı'ndan İnsan Hakları İzleme Temelli Savunuculuk Eğitimi

Güncelleme Tarihi 10.10.2019

Sivil toplum örgütlerinin insan hakları uygulamalarını izleme, raporlama ve savunuculuk çalışmaları için kapasite geliştirme destekleri sunan Avrupa Birliği Etkiniz Programı, 31 Ekim-1 Kasım tarihlerinde Ankara’da İnsan Hakları izleme Temelli Savunuculuk Eğitimi düzenliyor. 

Sivil toplum örgütlerinin gönüllü, çalışan ve üyelerinin katılımına açık olan eğitimde; insan hakları izleme ve savunuculuk arasında ilişki, izleme sonuçlarını savunuculuk faaliyetlerine dönüştürülmesi, güncel savunuculuk, kampanyacılık ve lobi araçlarıyla ilgili farkındalık ve İzleme bulgularını farklı hedef gruplara yönelik yaygınlaştırması gibi konulara odaklanılacak.
 
 
Kimler Katılabilir? 

 • Eğitime sivil toplum örgütlerinin gönüllü, çalışan veya üyeleri katılabilir. Katılımcıların temsil ettiği sivil toplum örgütünün insan haklarıyla ilgili bir alanda “insan haklar izleme” çalışma yapması ve planlaması tercih sebebidir. (İnsan haklarının izlenmesi, insan hakları durumunun iyileştirilmesi amacıyla bilginin (1) toplanması, (2) doğrulanması ve (3) savunuculuk için kullanılmasıdır.)
 • Bir sivil toplum örgütünden en fazla iki kişi eğitime katılabilir ve bu durumda katılımcılardan en az birinin cinsiyet kimliğinin kadın olması tercih sebebidir.
Nasıl ve Ne zaman Başvurulur?
 • Eğitime katılmak isteyen sivil toplum örgütlerinin en geç 15 Ekim 2019 Saat 24:00’e kadar https://forms.gle/SNchcGBJdSxit3gX8 adresindeki başvuru formunu doldurması gerekiyor. Başvuru sonuçları ise en geç 18 Ekim 2019 tarihinde e-posta yoluyla iletilecek.
 • Bir sivil toplum örgütünden iki kişinin katılması durumunda tek katılım formu doldurulmalıdır.
 • Eğitime Ankara dışından katılacakların ulaşım ve konaklama masrafları Etkiniz AB Programı tarafından karşılanacaktır.
 • Değerlendirme sonrasında katılımcı değişikliği kabul edilmeyecektir.
Katılımcılar nasıl belirlenir?
 
Eğitime katılım 20 kişi ile sınırlıdır. Yapılan başvurular aşağıdaki önceliklere göre değerlendirilerek katılımcılar belirlenecektir:
 • Başvuru formunun tam olarak doldurulması
 • Başvuru amaçlarının eğitim programı ve Etkiniz AB Programı ile ilgili olması
 • Sivil toplum örgütlerinin çalışma alanlarıyla ilgili çeşitliliğin sağlanması
 • Cinsiyet dengesinin sağlanması
 • Coğrafi dengesinin sağlanması
2 tam gün sürecek olan eğitime başvuru yapacakların her iki güne de katılma zorunluluğu bulunur. Etkiniz AB Programı ve destekleri hakkında bilgiye www.etkiniz.eu adresinden ulaşılabilirsiniz. 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.