TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Facebook’a ‘şişman’ tepkisi: Kampanyaya iki günde 16 bin kişi katıldı

Güncelleme Tarihi 12.03.2015

Sosyal medya devi Facebook’ta yer alan ‘Şu anda … hissediyorum‘ özelliğinden ‘şişman‘ sıfatının kaldırılması için imza kampanyası başlatıldı. Katılımcılar Facebook’a ‘şişmanlık bir duygu değildir‘ diye tepki gösterdi.

change

Facebook’ta o andaki durumunu anlatmaya yarayan ikonlardan birinin de ‘şişman‘ olması tepki çekti. Change.org’da başlatılan imza kampanyasında “Amacımız ileride insanların kendi vücutlarından muzdarip olmasını engellemek” ifadeleriyle bu ikonun duygular bölümünden kaldırılması istendi.

Kampanyayı başlatan Catherine Weingarten, Facebook’ta gezinirken bir arkadaşının durumunu ‘Şişman hissediyor’ şeklinde gördüğünü ve uzun seneler kendi vücuduyla barışık olamayan ve zayıflamaya çalışan birisi olarak bundan fazlasıyla rahatsız olduğunu dile getirdi.

Komik olsun diye yapılan bu ikonun birçok kişiyi yaralayabileceği belirtilen imza kampanyasını iki günde 16 bin 400’den fazla kişi imzaladı.

Diken

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.