TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Gündem Anayasa, Mevzu Denge Denetleme

Güncelleme Tarihi 10.02.2017

Denge ve Denetleme Ağı tarafından, Değişiklik Kanunu değerlendirme raporu yayınlandı.

Haber fotoğrafıDenge ve Denetleme Ağı, yeni anayasa tartışmalarının gündemde olduğu 2011 yılında bir araya geldi. Ve o günden bu yana, anayasa üzerine söz söylemeyi hiç bırakmadı. Ağ, güçlü denge denetlemenin, en önce anayasada kurulduğunu biliyor, bir ülkede demokrasinin, refahın, barışın ve adaletin mümkün olabilmesi için, denge denetleme sisteminin, o ülkenin anayasasına damga vurması gerektiğini de biliyor.

Bu değerlendirme ile raporları için yaptıkları basın açıklaması şöyle:

2/1504 esas numaralı Anayasa Değişiklik Kanunu üzerine bir değerlendirme raporu hazırladık. Aşağıda, kapsamlı halini paylaştığımız raporumuzun özetine, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Anayasada yapılan değişikliklerin, denge ve denetleme sistemi temel ilkelerini ne ölçüde karşıladığı sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu sayede, konunun, günlük siyasi tartışmaların penceresinden değil, denge denetleme sistemi perspektifinden konuşulmasına katkı sunmayı hedefledik. Çünkü farklı siyasi görüşlerden ve toplumsal kesimlerden gelen Ağ üyeleri olarak, denge ve denetleme sisteminin bu kısır döngüye feda edilemeyecek kadar değerli olduğunu düşünüyoruz.

Kaynak

 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.