TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Habitus Sosyal Etki Derneği: Koronavirüs Algı Araştırması v.03

Güncelleme Tarihi 09.07.2020
COVID-19 pandemisinin ilk günlerinde bir grup sosyal bilimci tarafından kurulan Habitus Sosyal Etki Derneği, COVID-19’un Türkiye’de nasıl kavrandığı ve nasıl yaşandığını anlamak için yürüttüğü araştırmanın üçüncü raporunu kamuoyu ile paylaştı. 
 
Araştırmanın son bölümünde salgın yasaklarının sona ermesiyle birlikte normalleşmenin nasıl algılandığı ve yaşandığı üzerine odaklanılırken, tehdit algısının, beklentilerin,
korkuların süreç içinde nereden nereye evrildiği de ele alındı.
 
Habitus Sosyal Etki Derneği'nin yayınladığı ilk raporda salgının kişilerde yarattığı kontrol hissini yönetme ve gündelik rutinlerin kişilerde yarattığı değişiklikler ele alınmış,  ikinci raporda ise gönüllü karantina sürecinin uzaması ve evde geçirilen vaktin artmasıyla birlikte kişilerin hayatlarında nelerin değişip dönüştüğü üzerine odaklanılmıştı.

Araştırmanın son raporunda, sayılardaki iyileşme ve tahayyül edilen kötü senaryoların gerçekleşmemiş olmasının normalleşme sürecine geçişi kolaylaştırdığı aktarılırken,  her şeyimizi elimizden alma potansiyeline sahip bir tehdit anlayışından, kontrol altına alınabilir/kontrol altında tutulabilir bir tehdit anlayışına geçildiği not edildi. 

Araştırmada, genel eğilimin normalleşme yönünde olsa da kırılgan bir zemin üzerinde durulduğunu söylenirken, sayılardaki en ufak bir negatif hareketliliğin ise mevcut düşüncelerimizden hızla uzaklaştırmaya yetecek güçte olduğunu vurgulanıyor. 

Raporun tamamını okumak için lütfen tıklayınız.  

Koronavirüs Algı Araştırması Raporu v.03

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.