TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

İKSV’den Pandemiye Dair Politika Metni: Pandemi Sırasında Kültür-Sanatın Birleştirici Gücü ve Alanın İhtiyaçları

Güncelleme Tarihi 13.08.2020
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) kültür politikaları çalışmaları kapsamında "Pandemi Sırasında Kültür-Sanatın Birleştirici Gücü ve Alanın İhtiyaçları" başlıklı bir politika metni yayımladı.
 
COVID-19 pandemi koşullarında kültür-sanatın toplumsal rolünü vurgulayan metinde, farklı ülkelerde yaratıcı sektörleri destekleyen tedbirler özetleniyor. Türkiye’de kültürel alanda kamu desteğine ilişkin mevcut durum değerlendirildiği metinde öneriler de yer alıyor.
 
Politika metninde, küresel düzeyde yaşanan koronavirüs krizi sırasında kültür-sanat faaliyetlerinin birleştirici ve iyileştirici gücüne vurgu yapılarak, "Zor zamanlarda insanlar sanata her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyor." denildi.
 
 
Pek çok çalışmanın, kültürel hayata katılım ile iyi olma hali arasında güçlü bir bağ olduğunu gösterdiğinin de hatırlatıldığı metinde,  salgın sona erdiğinde ve kentler yeniden canlanmaya başladığında, kültür-sanat alanının tüm aktörlerine, toplumsal iyileşmenin aracıları olarak önemli görevler düşeceği belirtildi.  
 
“Pandemi Sırasında Kültürel Alanda Dayanışma”nın önemini anlatan bir girişle başlayan politika metni, “Dünyada yaratıcı sektörlere yönelik ne tür destekler açıklandı?”, “Türkiye’de kültürel alanda kamu desteğine ilişkin mevcut durum nedir?”, “Türkiye’de kültürel alanda hangi tedbirlere ihtiyaç duyuluyor?” sorularının cevaplarına odaklanan üç ana başlıktan oluşuyor.
 
 Pandemi Sırasında Kültür-Sanatın Birleştirici Gücü ve Alanın İhtiyaçları politika metnini indirip okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.