TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Kadın işçiye şiddete karşı kadın dayanışması

Güncelleme Tarihi 14.07.2014

İşçi Melek Aksu, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan iş yerinde şefi tarafından şiddete maruz kaldı. Kadın örgütleri Aksu'ya destek veriyor.

melek aksuPatronun şefi koruduğunu iddia eden Aksu, şikayette bulunduğu karakolda da polisin patronu koruduğunu, olayla ilgilenmediğini söyledi. Bunun üzerine üyesi olduğu Kayseri Kadın Dayanışma Derneği, Aksu’nun işyeri önünde basın açıklaması yapıldı.

“Yaşasın kadın dayanışması”, “Erkek vuruyor, patron koruyor” sloganları atan kadınlar adına söz alan Dernek Başkanı Av. Eylem Sarıoğlu, “İşe alındığı günden beri kadın arkadaşımız psikolojik şiddete, mobbinge maruz kalmıştır. İşveren, işten çıkarmak için sürekli haksız tutanaklar tutmuş, diğer işçilere imzalatmış ve işyerinde kadın işçileri şiddete ve tacize karşı korumakla yükümlü olan işveren, kadın işçiyi korumak yerine şiddet uygulayan erkeği korumuştur”dedi. Kadına yönelik erkek şiddetini her gün yeniden üreten politikalar değişene kadar mücadele edeceklerini söyleyen Av. Sarıoğlu, kadın dayanışmasının önemine de vurgu yaptı.

Kaynak: Evrensel

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.