TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Kadının artık soyadı var!

Güncelleme Tarihi 10.06.2014

Evlendikten sonra sadece evlenmeden önceki soyadını kullanmak için hukuk mücadelesi veren avukat Sevim Akat, Anayasa Mahkemesi’ne açtığı bireysel davayı kazanarak evlenmeden önceki soyadını kullanma hakkı kazandı. Akat’ın açtığı dava sayesinde, aynı hukuki prosedürle evli kadınların evlenmeden önceki soyadlarını kullanmalarının önü açıldı.

Vatan’dan Gülçin Acar’ın haberine göre, Asliye Hukuk ve Aile Mahkemesi’nde açtığı davalardan sonuç alamayan Akat, yedi yıllık mücadelede iç hukuk yollarının tıkanmasının ardından Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunarak evliyken sadece kızlık soyadı kullanma hakkı talep etti. Anayasa Mahkemesi’yse Akat’ın başvurusuna olumlu yanıt verdi. Akat, 6 Haziran’da Nüfus Müdürlüğü’nden sadece kızlık soyadının olduğu nüfus cüzdanını aldı.

Anayasa Mahkemesi’ne ilk bireysel başvuruyu yaptı

adaletYedi yıl önce ilk olarak Fatih Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuru yapan Sevim Akat, önce Nüfus Müdürlüğü’ne dava açmış ancak Asliye Hukuk Mahkemesi Nüfus Müdürlüğü’nün taraf olmadığı gerekçesiyle davada görevsizlik kararı vermişti.

Akat, Aile Mahkemesi’ne açtığı ikinci davanın dilekçesindeyse, iş hayatı ve resmi dairelerde evliliğinden sora değişen soyadı yüzünden karışıklık yaşadığını ve kendi soyadına dönmek istediğini belirtmişti. İç hukuk yollarının tükenmesiyle, Akat konuyla ilgili ilk bireysel başvuruyu Anayasa Mahkemesi’ne yaptı.

‘Her kadın dava açmak zorunda’

Sevim Akat’ın Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun ardından, İstanbul 10. Aile Mahkemesi Sevim Akat Eşki’nin dosyasını yeniden açarak davanın kabulüne ve sadece evlenmeden önceki soyadını kullanmasına karar verdi. Akat, “Dava sürecinde Aile Mahkemesi Medeni Kanun’un 187. maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğu yönünde Anayasa Mahkemesi’nin olumlu karar vermesi durumunda dava açmak zorunda kalmayacaktım. Meclisin yapmadığını AYM yapmış olacaktı ve herkes bu haktan yararlanabilecekti. Ancak şimdi her kadın dava açmak zorunda” dedi.

Kaynak: Diken ve Vatan

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.