TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Kaos GL’den Nefret Suçu Mağdurlarına ve Tanıklarına Çağrı

Güncelleme Tarihi 04.07.2013

Kaos GL Derneği, 2013 yılında Türkiye’de işlenen homofobi ve transfobi temelli nefret suçlarını izliyor.

nefret suçuna bahane çokLezbiyen, gey, biseksüel, trans ve heteroseksüel nefret suçu mağdurlarına ve tanıklarına yöneltilen araştırma, insan hakları ihlallerinin raporlanması için büyük önem taşıyor.

Edinilen bilgiler Türkiye’de 2013 yılında işlenen homofobi ve transfobi temelli nefret suçlarının daha iyi anlaşılmasını sağlayacak.

Bilgiler analiz edilerek cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli nefret suçlarına dair rapor hazırlanacak.

Rapor, ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile paylaşılarak Türkiye için her bakımdan yeterli bir nefret suçları mevzuatı ve politikası geliştirilmesi için harcanan çabalara katkıda bulunulacak.

Kaos GL Derneği ile çevrimiçi anket formu aracılığı ile paylaşılan bilgiler anonimleştirilecek; kimlikler kesinlikle ve tamamen saklı kalacak.

Katılımcılardan ad veya adres gibi herhangi bir kişisel bilgi talep edilmiyor.

Araştırmaya katılmak için lütfen buraya tıklayınız.

Kasım 2013’e dek sürecek izleme hakkında bilgi almak veya destek vermek için Kaos GL Derneği’nden Murat Köylü ile iletişime geçilebilir.

Raporlama Hakkında

İzleme ve raporlama sürecinde Türkiye’nin de tarafı olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) kriterleri referans alınıyor.

Nefret suçları cinayet, cinayete teşebbüs, aşırı fiziksel şiddet, cinsel saldırı, taciz, mala zarar verme, kundaklama, tehdit, psikolojik şiddet ve önyargı saikli diğer vakalar biçiminde kategorize ediliyor.

Anket içeriğinde mağdurun cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği, failin sosyal kimliği, saldırı mekânı, kamu organlarının ve yetkililerinin suça karşı yanıtı özellikle inceleniyor.

Kaynak: Kaos GL 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.