TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Karakutu Adalet Arayışı Seminerleri Yeni Konularla Devam Ediyor

Güncelleme Tarihi 14.10.2019
Karakutu'nun Hafıza Yolculuğu Programı kapsamında düzenlediği Adalet Arayışı Seminerleri yeni konu ve konuklarla 2019-2020 sezonuna merhaba diyor.
 
Seminerlerin yeni dönemi "En Doğru Bildiğimizden Kuşkulanmak" başlığıyla açılıyor. 16 Ekim Çarşamba günü saat 18:30'da, Tarih Vakfı başkanı ve İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan'ın katılımıyla  "En Doğru Bildiğimizden Kuşkulanmak" başlığıyla düzenlenecek olan seminerde tarih disiplini ve tarih yazımı üzerine söyleşilecek. 

En Doğru Bildiğimizden Kuşkulanmak
 
Tarihçi, tarihe ve tarih yazımına dair çalışmalara başlarken, öncelikle doğruluğundan hiç kuşku duymadığı bilgileri sınayarak işe başlamalı. Zira yılların sistematik ezberi, doğruluğundan kuşku duyulmayan yanlışlar haline dönüşebilir. Tabunun olmadığı ve her türlü sorunun sorulabildiği yerde eleştirel düşünme ve bilimsel çalışma mümkün olabilir. Bu konuşma, yukarıda bahsi geçen konuları hafıza, tarih disiplini ve tarih yazımı perspektifierinden irdeleyecektir.
 
Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan kimdir?
 
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde “İlim”den “Bilim”e Geçişin Kritik Evreleri, Osmanlı Materyalizmi ve Baha Tevfik başlıklı teziyle yüksek lisansını tamamladı. Aynı fakültede “Ölçülebilir Verilerle Tanzimat’tan Sonra Osmanlı Modernleşmesi” başlıklı teziyle doktor unvanını aldı. 2000-2001 ve 2009-2010 yılları arasında Amerika’da Wisconsin Üniversitesi Tarih Bölümü’nde 2008 ve 2010 yıllarında Köln Üniversitesi’nde kadrolu öğretim üyesi olarak ders verdi. Hava Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve  İstanbul Kültür Üniversitesi’nde dersler verdi. Halen İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim dalındaki görevine siyasi tarih profesörü olarak devam etmekte ve aynı zamanda Tarih Vakfı Başkanlığını yürütmektedir. Kendi alanında yayınlanmış 250’nin üzerinde makalesi ve hazırladığı 15’ten fazla kitabı vardır.
 
Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.