TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Kuzey Ormanları Savunması'ndan 'Bahara hoşgeldin' yürüyüşü

Güncelleme Tarihi 27.03.2017

Kuzey Ormanları Savunması (KOS), Belgrad Ormanı'nda 'bahara hoşgeldin' yürüyüşüne çıkmak için bir araya geldi.

Haber fotoğrafı

Kuzey Ormanları Savunması üyesi Başar Toros "Biliyorsunuz İstanbul'a yakın Fatih Ormanı tehdit altında. Kuzey Ormanları İstanbul için nefes ve su demek. Şu an Kuzey Marmara Otoyolu adı altında kesim her yerde devam etmeye başladı. Yaklaşık 5 milyon ağacımızı kaybettik, havalimanı ve köprü projelerinde. Yaklaşık 2 milyon ağacı da keseceklerini söylüyorlar. Bunun sürdürülebilirliği yok, mantıklı bir açıklaması yok. Bu bakımdan bunların olmamasını istiyoruz. Kuzey ormanlarının korunmasını istiyoruz. Su kaynaklarımızın korunmasını istiyoruz. Bütün İstanbulluların yapması gerektiğini söylüyoruz buradan.Bizim yanımızda olsunlar, kuzey ormanlarının elini bırakmasınlar. Nasıl ki Kuzey Ormanlarını anlara nefes oldu; onlarda bugün Kuzey Ormanlarının ihtiyacı olduğu bir gün nefes olsunlar ormanlara; aslında kendi çocuklarına kendi geleceklerine" diye konuştu.

Yürüyüşe katılmak için gelen Elif Köklü ise "Bugün burada Kuzey Ormanları tehdit altında olduğu için geldik. İstanbul büyüyor ve kuzeye doğru inşaat projeleri ile İstanbul genişletilmeye çalışılıyor. Betona boğulduk ve nefes alamıyoruz. Nefesimizi ve Kuzey Ormanlarını savunmak için bir aradayız. Hep birlikte bir orman yürüyüşü gerçekleştireceğiz" dedi.

Grup daha sonra yürüyüş yapmak için otobüslerle Belgrad Ormanı'na gitti.

evrensel

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.