TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

LGBT Davaları Kitaplaştı

Güncelleme Tarihi 25.12.2012

SPOD'un hazırladığı "LGBT Davaları: AİHM, Yargıtay ve Danıştay İçtihatları" kitabı, LGBT'lerin adalete erişimi ve hukuki mücadeleleri için önemli bir kaynak oluşturuyor.

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), "LGBT Davaları: AİHM, Yargıtay ve Danıştay İçtihatları" kitabını yayınladı.

Türkiyeli LGBT'lerin Adalete Erişim Mekanizmalarının Güçlendirilmesi Projesi kapsamında hazırlanan yayın, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği bağlantılı davalar ve LGBT'lerin hukuki mücadeleleri için önemli bir kaynak oluşturuyor.

Kitapta AİHM'in gey, lezbiyen ve transların haklarına ilişkin kararlarının özetleri ile Türkiye'de görülen LGBT davalarının Yargıtay ve Danıştay karar özetleri, özel hukuk davaları, dernek kapatma davaları, istihdama ilişkin davalar ve ceza hukuku davalarına yer veriliyor.

AİHM kararları, "cinsel nitelikli fiiller", "aile hayatı hakkı", "knut dokunulmazlığı hakkı", "ayrımcılık yasağı", "örgütlenme, toplantı ve gösteri özgürlüğü", "ifade özgürlüğü ve müstehcenlik" başlıkları altında toplanıyor.

Mehmet Tarhan ve Sezen Yalçın tarafından yayına hazırlanan kitaba, Açık Toplum Vakfı, Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği, Hollanda Başkonsolosluğu Matra Fonu ve İstanbul İsveç Başkonsolosluğu destek verdi.

http://bianet.org/bianet/diger/143054-lgbt-davalari-kitaplasti

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.