TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

LGBT Onur Haftası Sergisi: 'Normal' ve Sanatsal Arzu

Güncelleme Tarihi 24.06.2015

"Neredeen Nereye" sergisi, bu yıl 'normal' temasıyla düzenlenen 23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası kapsamında başladı. Bugün sergiyle ilgili forum gerçekleşecek.

İstanbul LGBTİ Onur Haftası bu yıl 23. yılını kutluyor. 22 Haziran’da başlayan Onur Haftası kapsamında bir çok etkinlik de düzenleniyor. Bu etkinliklerden biri de "Neredeen Nereye" sergisi.

Onur Haftası'nın bu yılki teması olan "normal", serginin de merkezinde yer alıyor. 16 sanatçının çalışmalarının yer aldığı sergideki çalışmalarda "normal" kavramı beden, eşya ve doğa gibi unsurlar üzerinden sorgulanıyor.

Sergi komisyonunda Efe Songun'la beraber yer alan Metin Akdemir, "Nereeden Nereye" sergisinin Onur Haftası'nın manifestosu ile uyum içinde olduğunu belirtiyor ve "Sanatın yüceliği ve biricikliği, Onur Haftası'nın çeşitliliğiyle burada form buluyor," diyor. Sergideki çalışmaların her birinin "samimiyetine" vurgu yapan Akdemir, "Buradaki işler, LGBTİ çeşitliliğine selam gönderiyor," diyor.

"Eserler sanatsal 'arzu'yu bünyesinde barındırıyor"

Danışma kurulundaki isimlerden Taner Ceylan'ın kaleme aldığı sergi metninde ise, sanat eserinden geriye kalan "arzu"ya dikkat çekilerek, "[...]keyfiyet ve sıradanlık, üretimin ve emeğin heba olması demektir. Bazı konular boş zaman eğlencesi olamayacak kadar ağır ve karmaşıktırlar. Özellikle LGBT bağlamında sanat, şu saatten sonra bu tuzağa düşmemelidir," deniliyor ve bu yılki Onur Haftası dolayısıyla gerçekleşen "Nereeden Nereye" sergisinde yer alan eserlerin de bu "arzu"yu güçlü bir şekilde bünyesinde barındırdığı belirtiliyor.

"Sergi, Onur Haftası'nı destekliyor"

Sergide çalışmaları yer alan sanatçılardan Esra İlbeyli, buradaki işlerinin göç ve yerinden yurdundan olma ile alakalı olduğunu söylüyor. Bir diğer sanatçı Sadık Arı ise "İntaniye" isimli çalışması ile alakalı olarak; "İntaniye: Bulaşıcı hastalık. Benim çalışmam, toplumun eşcinselleri görünüşüne göre etiketlemesi, onları 'intaniye' olarak görmesi üzerine... İşimin de yer aldığı bu sergi LGBTİ Onur Haftası'nı destekliyor ve o yüzden oldukça anlamlı," diyor.

Sanatçılardan;

* MK Yurttaş, Seçkin Tercan, Şafak Şule Kemancı, Anıl Erdoğan, Ömer Tevfik Erten, Kıvanç Martaloz, Sadık Arı, Kemal Özen, Hüseyin Rüstemoğlu, Elif Keskinkılıç ve Mandy Niewohner'in işleri BLOK art space'te;

* Leman Sevda Darıcıoğlu, Kara Pembe Karşı Sanat Kolektifi, Hülya Dolaş, Esra İlbeyli ve Mandy Niewohner'ın işleri ise maumau'da görülebilir.

Sergi forumu 24 Haziran'da

Sergi, 30 Haziran'a kadar sürecek. Diğer taraftan Onur Haftası Nerdeen Nereye Sergisi Forumu ise bugün (24 Haziran Çarşamba) saat 14.30'da SALT Galata'da gerçekleşecek. Forum, Marin Marie'nin Performansı ile başlayacak.

Galeriler

LGBTİQ sanatı ile ilgilenen sanatçıları barındırma özelliği ile tanınan BLOK art space ve maumau galerilerinin adresleri şöyle:

BLOK art space: Faik Paşa Cd. No: 22 / D: 2 / Beyoğlu-İstanbul

maumau: Kuloğlu Mh. Ağa Hamamı Sk. Yadigar Sk. 2/1 Sözcük Apt. / No: 25 / Beyoğlu-İstanbul

Sergi ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz: nerdeenneeye.tumblr.com /facebook.com/NNsergisi

Bianet

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.