TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

LGBTİ+ Alanında Irkçılık ile Mücadele Eğitim Program Raporu

Güncelleme Tarihi 04.03.2020
İstanbul'da mülteci ve göçmen LGBTİ+’larla çalışan Hevi LGBTİ+ Derneği* "LGBTİ+ Alanında Irkçılık ile Mücadele Eğitim Program Raporu"nu yayımladı.

Üç bölümden oluşan raporun ilk bölümünde mülteci LGBTİ+'ların yaşadığı ayrımcılık ve ırkçılık deneyimleri aktarılırken, ikinci bölümde ise Türkiye sınırları içerisinde doğup, büyümüş çatışmalardan dolayı ülke içinde göç etmek zorunda bırakılmış LGBTİ+’ların yaşadığı ayrımcılık inceleniyor. Raporun son bölümünde ise Yalova Üniversitesi’nden Sosyolog Dr. Polat Alpman’ın cinsiyetçilik ve ırkçılık üzerine sunumu ve konuya dair soru ve cevaplar yer alıyor.

Raporun giriş bölümünde Türkiye’de yükselen ve özellikle Suriyeli mültecilerin maruz kaldığı yeni ırkçılık dalgasının LGBTİ+’lar içerisinde de arttığının gözlemlendiği aktarılırken, LGBTİ+ hareketi ve aktivistlerinin de zaman zaman bu ayrımcılık ve ırkçılığın daha da meşrulaşmasına sebep olduğu bilgisi paylaşıldı. 
 
 
Hevi LGBTİ+, 2018 ve 2019 yılı boyunca gerçekleştirdiği etkinliklerle mülteci LGBTİ+’lar ve göçmen LGBTİ+’ların maruz kaldığı ayrımcılık; cinsiyetçilik, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi konularını gündemleştirdi. Geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştirdiği eğitim programının çıktılarını da mülteci ve göçmen LGBTİ+’ların yaşadığı çoklu ayrımcılık: ırkçılık, cinsiyetçilik, LGBTİ+fobi  üzerine raporladı.

* Hevi LGBTİ+ Derneği Avrupa Biliği tarafından desteklen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı faydalanıcılarındandır. 

Raporun Türkçe versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Raporun İngilizce versiyonuna ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Raporu bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz. 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.