TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği: Türkiye’deki İfade Özgürlüğü Davaları İzleme Raporu

Güncelleme Tarihi 16.07.2020

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) 2019 Şubat ayı ile 2020 Mart ayı arasında 15 ilde takip ettiği 169 ifade özgürlüğü davasına ait 319 duruşmanın verilerini raporlaştırdı. Duruşmaları takip edilen sanıkların çoğu gazeteci olmakla beraber aralarında akademisyenler, yazarlar, sanatçılar da yer alıyor.

MLSA ve Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) işbirliği ile hazırlanan Türkiye'deki İfade Özgürlüğü Davaları İzleme Raporu'na göre, ifade özgürlüğü temelli davalarda sanıklar uluslararası standartlara aykırı olarak yargılanıyor, ifade özgürlüğü ve halkın haber alma hakkı kapsamında değerlendirilmesi gereken açıklamaları ve haberleri terör suçlarından hapis cezasına ve ağır para cezalarına mahkûm ediyor. Raporda, adil yargılanma hakkının sistematik olarak ihlal edildiği ve gazetecilik faaliyetinden ötürü yargılanan sanıkların sıklıkla terörle ilişkili suçlardan yargılandığı belirtiliyor. 

MLSA’nın Şubat 2019 ile Mart 2020 arasında 169 ifade özgürlüğü davası takip ederek elde ettiği bulgulara göre gazetecilerin %60’ına terörle ilişkili suçlar yöneltiliyor, mahkûm edilen gazetecilerin %78’i terörle ilişkili suçlardan ceza alıyor ve takip edilen terörle ilişkilendirilen davaların %76'sında da mesleki faaliyetleri gazeteciler aleyhinde delil olarak kullanılıyor.

Raporda farklı dava kategorilerine yönelik vaka incelemeleri de detaylı bir şekilde ele alındı. İzlenen davalar arasında farklı örgütlerle ilişkili olarak gazetecilere “terör örgütü propagandası,”  “terör örgütüne üye olmak” ve “üye olmamakla birlikte terör örgütüne yardım etmek” suçlaması yöneltilen davalar hakkında detaylı bilgilere yer verildi.

Cumhurbaşkanına hakaret; Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama; ekonomi haberciliğine yönelik hukuki baskı ve devlet sırlarının ifşa edildiğine yönelik iddiaların olduğu davalar da özel vakalar olarak ele alındı, bu maddelerin gazetecilerin mahkûmiyeti için hangi yöntemlerle araçsallaştırıldığı göz önüne konuldu.

Raporun tamamını okumak için tıklayınız.
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.