TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Öz-Ge Der/Gençlik Destek Hattı

Güncelleme Tarihi 15.08.2012

Öz-Ge Der, 1993’ten bu yana özellikle açık ve kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan, Denetimli Serbestlik gözetimi altında olan ve risk altındaki çocuk ve gençler olmak üzere tüm çocuklara ve gençlere her türlü, destek ve rehberlik hizmeti sağlamaya çalışan üyeleri tarafından 1999’da kurulmuş bir Sivil Toplum Örgütüdür. Geçen yıllar boyunca yürütülen çalışmalar göstermiştir ki çocuk ve gençlere onlara özel bireysel ve uzun süreli destek sağlandığında çocuk ve gençlerin kendi kararlarını vermeleri ve bu kararları uygulayabilmeleri konusunda olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir. Öz-Ge Der, Gençlik Destek Hattı Projesi ile çocuklar ve gençler için onlar istediği takdirde kendi kararlarını vermeleri ve bu kararların sorumluluğunu almaları konusunda onların yanında olabileceği, destek verebileceği inancını taşımaktadır.

ozgederİşte bu inancı gerçekleştirmek için somut adımların belirlenmesi sonucunda Gençlik Destek Hattı Projesi ortaya çıkmıştır.

Gençlik Destek Hattı Projesi Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği’nin (Öz-Ge Der) Adalet Bakanlığı işbirliği, British Council ortaklığı ve Hollanda Büyükelçiliği finansmanıyla yürüttüğü bir çalışmadır. Gençlik Destek Hattı, çocuklar ve gençlere yönelik danışmanlık hizmeti sunmayı amaçlayan gizli ve güvenilir bir destek hattıdır.

Gençlik Destek Hattı, özellikle başta eğitim evlerinden ve çocuk cezaevlerinden tahliye olmuş, DS gözetimi altında olan ve risk altındaki çocuk ve gençlere ve onların ailelerine olmak üzere tüm çocuklara ve gençlere destek hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Gençlik Destek Hattı ile sabit telefonlardan 0800 314 00 70 numaralı ücretsiz telefon hattı aranarak ve www.genclikdestekhatti.org adresinden “Bize Yazın” bölümü tıklanarak mesaj yoluyla bağlantı kurulabilir. Destek hattına telefon yoluyla, pazar günleri hariç haftanın 6 günü 10:00-22:00 saatleri arasında, mesaj yoluyla 7 gün 24 saat ulaşmak mümkündür.

Tüm Türkiye’de çocuk ve gençlere yönelik destek hattı hizmeti sunmayı hedefleyen Gençlik Destek Hattı ilk olarak Ankara, İzmir ve Elazığ illerinde çalışmalarına başlamıştır. Ankara, İzmir ve Elazığ’ın pilot bölgeler olmasının nedeni, Türkiye’nin 3 çocuk eğitimevinin bu illerde yer almasıdır. Destek Hattı 2. Yılında İstanbul’u da içine alarak genişlemeyi, ardından tüm Türkiye’de, Gençlik Destek Hattı olarak tüm risk altındaki çocuk ve gençlere hizmet sunmayı amaçlamaktadır. Bu hedefin gerçekleştirilmesi için alt yapı çalışmaları ve  kurumsal görüşmeler sürdürülmektedir.

gdhGençlik Destek hattı ve web sitesi Haziran 2012’de çalışmalarına başlamıştır. Çalışmalara başlamadan önce hatta çalışmak üzere gönüllülerle birlikte 15 kişi ile Türkiye’den ve yurt dışından uzmanların eğitimler verdiği ve destek hattı uygulama egzersizleri gerçekleştirdiği 3 farklı eğitim düzenlenmiştir. Hollanda ve İngiltere’den gelen uzmanların kendi ülkelerindeki deneyimlerini de aktardıkları eğitimlerde, etkili iletişim, sorun tanımlama, ayrımcılık karşıtı hassasiyet geliştirme gibi konularda sunumlar yapılarak hat çalışanlarının kişisel birikimlerinin arttırılması sağlanmıştır. Eğitimlerde odaklanılan konu başlıkları şöyle sıralanabilir: İnsan hakları, çocuk hakları, çocuk adalet sistemi, krize müdahale, ihtiyaçların tespiti, durum değerlendirmesi, doğru yönlendirme, suç tekrarının önlenmesi, danışmanlık hizmeti vermek, rehberlik, etkili iletişim ve ilişki kurabilme, yönlendirme, çözüm olanakları yaratma, vb konular üzerinde durulmuştur.

Eğitimlerle, ilgili alanlardan Türkiye’den ve yurtdışından uzmanların katılımı sağlanarak hat çalışanlarının danışmanlık konusunda yeterli bilgi ve birikimi edinmeleri amaçlanmıştır.

İletişim

Tel: 312 - 443 04 83     Faks: 312 - 443 01 71

E-mail: ozgeder@ozgeder.org.tr

Web: www.ozgeder.org.tr

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.