TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Politika Belgesi: Bu Konuda Hiçbir Mazeret Söz Konusu Olamaz

Güncelleme Tarihi 25.05.2016

UNESCO Küresel Eğitim İzleme (GEM) Raporu ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bugün başlayan Dünya İnsani Zirvesi öncesinde ortaklaşa bir politika belgesi yayınladı. Belgedeki verilere göre, mülteci çocuklarının sadece yüzde 50’si ilkokula, ergen yaştaki mültecilerin sadece yüzde 25’i ortaokula devam ediyor.

Bu konuda hiçbir mazeret söz konusu olamaz

Dünya İnsani Yardım Zirvesinden önce BM Mülteciler Kurumu (UNHCR) ve Küresel Eğitim İzleme Raporunca ortaklaşa yayınlanan bu yazı, zorla yerlerinden edilen insan gruplarının eğitim haklarının büyük ölçüde ihmal edildiğini göstermektedir. Yazıda ülkelere ve ülkelerin insani yardım ve kalkınma partnerlerine çağrıda bulunularak, ülke içinde yerlerinden edilmiş, sığınma talebinde bulunan insanların ve mülteci çocuklarının ve gençlerinin ulusal eğitim planlarına dahil edilmesini sağlamaları ve durumu izlemek üzere daha iyi veriler toplanmasını temin etmeleri istenmektedir.

Kaynak

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.