TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

STÖ'ler İçin İzleme ve Değerlendirme Eğitimi Düzenlendi

Güncelleme Tarihi 21.10.2019

Sivil toplum örgütlerinin örgütsel kapasitelerini güçlenlendirmek hedefiyle Avrupa Birliği'nin finansal desteğiyle STÖ Kaynak Merkezi olarak düzenlediğimiz eğitimlerde geçtiğimiz hafta "STÖ'ler için İzleme ve Değerlendirme" başlığında yirmi dört örgütle biraraya geldik. 

18-20 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlediğimiz üç günlük eğitimde sivil toplum örgütlerinin izleme ve değerlendirme faaliyetlerine dair kapasitelerini güçlendirmelerine yardımcı olmak hedefiyle, sosyal etki, ölçme, izleme, değerlendirme gibi kavramlar başta olmak üzere veri toplama teknikleri, değerlendirme ve raporlama hakkında konuştuk. 
 
 
Uzun yıllardır gençlik alanında çalışma yürüten Başak Tuğsavul ve gençlik ve gönüllülük alanlarında çalışma yürüten Alper Şentürk'ün eğitimci olarak yer aldığı eğitimin ilk gününde ilk olarak izleme ve değerlendirmenin temel kavramları tartışıldı. Ardından ise gösterge ve hedef belirleme pratiği yapıldı.
 
Eğitimin ikinci gününde anket, ön test, son test, odak grup görüşmesi, derinlemesine görüşme, katılımlı gözlem gibi  veri toplama teknikleri ele alınırken ve son gün ise değerlendirme ve raporlama ile izleme çıktılarıyla aksiyon oluşturma üzerinde duruldu.
 
 
Eğitime; Bisikletli Ulaşım Derneği, Önce Çocuklar Derneği, Bahar Derneği, Sürdürülebilirlik Adımları Derneği, Tarlabaşı Toplum Merkezi, Alternatif Yaşam Derneği, Zenginler Atölyesi, Önemsiyoruz Derneği, Diskalkuli Derneği, Mutlu Yuva Derneği, Eğitimci Kadınlar Derneği,Toy Gençlik, Kadıköy Kent Konseyi'nden LGBTİ Meclisi, Nilüfer kent Konseyi'nden Kadın Meclisi, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Türkiye Spina Bifida Derneği, Yaşamda Kadın ve Sanat Derneği, Çocuk ve Gelecek Derneği, Doğal Yaşam Derneği, Balkan Göçmenleri İktisadi Araştırma ve Sosyal Yardımlaşma Vakdı, Roman toplumu Gençlik Eğitim ve Kalkınma Derneği  ve Özel Eğitim ve Rehberlik Gerektiren Çocukları Koruma Derneği temsilcileri katıldı.  
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.