TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Toplumsal Cinsiyete Duyarlı İletişim Rehberi Yayında

Güncelleme Tarihi 15.10.2019

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye ofisi, toplumsal cinsiyete duyarlı dil kullanımı konusunda bilinçlendirmek ve cinsiyetçi kalıp yargıların kırılmasını sağlamak hedefiyle “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı İletişim Rehberi”ni yayınladı. 

 
Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı iletişim; kadın ve erkeğin eşit temsil edildiği, kaynaklardan ve fırsatlardan eşit yararlandığı, rolleri eşit üstlendikleri, karar alma süreçlerinde dengenin gözetildiği, kalıpların sorgulandığı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ana akımlaştırılmasına hizmet eden kapsayıcı bir konumlandırma, dil ve görsel kullanımını gerektiriyor.
 
Hazırlanan rehberde toplumsal cinsiyet ile ilgili kalıp yargıları destekleyen ve cinsiyetçi özellikleri ortaya koyan bir dilden kaçınmak ve iletişimde olumsuz etkileri azaltmak için nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler yer alıyor. 
 
Rehberde cinsiyet eşitliği ve toplumsal cinsiyet kavramları hakkında bilgi verilirken, görsel materyal kullanımında nelere dikkat edilmeis gerektiği, toplumsal cinsiyete duyarlı dilin söyleme nasıl yerleştirilebileceği gibi başlıklar ele alınıyor. 
 
Rehbere buradan ulaşabilir ya da aşağıdaki linkten rehberi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.