Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Toplumsal Dönüşüm İçin Sosyal Girişimcilik Rehberi

Güncelleme Tarihi 13.01.2012
Toplumsal Dönüşüm İçin Sosyal Girişimcilik Rehberi

Yazar: Hülya Denizalp
Yayın Tarihi: Ekim 2009

Sosyal girişimciler, yaşadığı toplumda ortaya çıkan sosyal aksaklıkları fark ederek o güne kadar akla gelmeyen ya da cesaret edilmeyen bir yaklaşımla sorunların üzerine giden; yaratıcı, ısrarcı, duyarlı, gerçekçi tavırları ile fark yaratan ve toplumun güvenini kazanan kişilerdir. 1980 yılında William Drayton tarafından tanımlanan sosyal girişimcilik son yıllarda sivil toplum alanında üzerinde çalışma yapılan önemli konulardan birini oluşturuyor.

Hülya Denizalp tarafından hazırlanan Toplumsal Dönüşüm İçin Sosyal Girişimcilik Rehberi, sosyal girişimci kimdir, sosyal girişimcinin sahip olması gereken kişilik özellikleri nelerdir, sosyal girişimcin yaşam basamakları nelerdir gibi soruların yanıtlarının yanı sıra, dünyadan ve Türkiye’den sosyal girişimcilik örneklerini de içeriyor. Rehberde ayrıca, dünya sosyal girişimcilik yazınından örnek bir kaynakça da yer alıyor.


Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.