TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Türkiye Gazeteciler Sendikası'ndan Etik Gazetecilik İçin Cinsiyet Eşitliği Rehberi

Güncelleme Tarihi 04.03.2020
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ Komisyonu, “Etik Gazetecilik İçin Cinsiyet Eşitliği Rehberi” hazırladı. Rehberde gazetecilerin haberlerinde cinsiyet eşitliğini nasıl sağlayacakları ve nelere dikkat etmeleri gerektiği yer alıyor.
 
 
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ Komisyonu'nun hazırladığı rehberin sunuşunda cinsiyetçiliğin, sistematik bir sorun olduğu ve cinsiyetçilikle mücadelenin de sistematik olması gerektiği vurgulanırken, bu mücadelede görsel ve yazılı medyaya çok kritik roller düştüğü notu yer aldı.
 
“Cinsiyetçilikle ve ayrımcılıkla mücadelede, yaygın olarak kabul gören klişelerin, önyargıların, varsayımların asılsız olduğunu göstermek, bunların yerine ‘gerçekleri’ ve ‘doğruları’ koymak için medyanın çok önemli bir rolü ve görevi var. Medyanın toplumun nasıl düşündüğünü, nasıl konuştuğunu etkileme gücü olduğu açık. Cinsiyetçiliğin ve ayrımcılığın yeniden üretilmemesi için dilimizi, anlayışımızı değiştirmeye, farkındalıklarımızı artırmaya, birbirimizden ve ayrımcılığın öznesi olanların hak mücadelelerinden öğrenmeye ihtiyacımız var." 
 
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ Komisyonu'nun hazırladığı rehbere aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.