TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Türkiye’de LGBTİ+ Hakları için Deneyimler, İçgörüler, Sonraki Adımlar Stratejik Davalama

Güncelleme Tarihi 09.09.2020

Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) Hukuk ve Adalete Erişim Alanı tarafından hazırlanan “Türkiye’de LGBTİ+ Hakları için Stratejik Davalama: Deneyimler, İçgörüler, Sonraki Adımlar” raporu online erişime açıldı.

Raporda, LGBTİ+ hareketinin yaşadığı hak ihlallerinde 2015 ve devamında sistematik olarak artış yaşandığı belirtilirken, çalışmanın Türkiye’de LGBTİ+ hakları için stratejik davalamaya dair sürdürülen faaliyetleri görünür kılmak ve stratejik davalama çalışmalarını güçlendirmeye destek olmak amacıyla hazırlandığı not edildi.
 
Raporda, stratejik davalamaya dair literatürün yanı sıra Türkiye LGBTİ+ hareketiyle ilişkili avukatlardan oluşan Danışma Kurulu’yla yapılan görüşmeler sonucu öne çıkan deneyimlere ve çıkarılan derslere değiniliyor. Raporda ayrıca, Türkiye’de LGBTİ+ hakları için stratejik davalama dahil olmak üzere LGBTİ+ hak savunucularının faaliyetlerini güçlendirmek için avukatlara, LGBTİ+ örgütlerine, diğer hak örgütlerine, barolara, hukuk fakültelerine, akademisyenlere ve fon kurumlarına da öneriler yer alıyor.
 
Rapor ile birlikte, “LGBTİ+ Hakları Alanında Çalışan Avukatlar için Kontrol Listesi'ne de ulaşılabiliyor.
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.