TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Dijital Kapasite Güçlendirme Eğitimleri

STGM’nin uzun yıllardır çeşitli başlıklarda yürüttüğü “Dijital Kapasite Güçlendirme” çalışmaları, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen STÖ Kaynak Merkezi Projesi’yle yoluna güçlenerek devam ediyor.

STÖ’lerin kapasitelerini güçlendirmek ve sürdürülebilirliklerine katkı sunmak için çeşitli alanlarda çalışma yürütecek olan STÖ Kaynak Merkezi, “Dijital Kapasite Güçlendirme” çalışmaları kapsamında dijital okuryazarlıktan web tasarımına, sosyal medya yönetiminden veri görselleştirmeye kadar kadar pek çok farklı başlıkta eğitimler düzenleyecek.

STÖ Kaynak Merkezi’nde örgütlerin dijital ihtiyaçlarına göre organize edilen eğitimler aracılığıyla STÖ’lerin dijital kapasitelerini güçlendirmek ve dijital yeterliliklerini artırmak hedefleniyor.

Peki, hangi eğitimler verilecek?

Dijital Kapasite Güçlendirme çalışmalarıyla örgütlerin dijitalleşme sürecine eşlik edecek olan STÖ Kaynak Merkezi’nde, eğitimler örgütlerin farklı ihtiyaç ve bilgi düzeylerine göre planlandı.

Dijital Kapasite Güçlendirme çalışmalarının ilk eğitimi dijitalleşme sürecinin henüz başında olan küçük ve orta ölçekli STÖ’ler için hazırlandı. “STÖ’ler İçin Dijital Okuryazarlık ve Dijital Dönüşüm Eğitimi”nde bulut tabanlı ofis uygulamalarının kullanımı ve bu uygulamalara geçiş sürecinin planlanması, temel web, belge güvenliği gibi konular ele alınacak. STÖ’lerin dijitalleşme süreçlerinin ilk ayağı olan bu eğitimler, proje boyunca toplamda 6 kere düzenlenecek.

Örgütlerin dijital yönetişim becerilerini artırmayı hedefleyen “STÖ’ler İçin Dijital Yönetişim ve Üye, Bağışçı, Gönüllü İlişkileri Eğitimi”nde ise örgütlerin yönetim ihtiyaçlarını temel alarak geliştirilen çeşitli yazılımlar tanıtılacak. STÖ’lerin dijital yönetişim ve kaynak geliştirme başlıklarında yeni yaklaşımlarla tanışmasını hedefleyen eğitimlere dijital araçları kullanan ve dijitalleşme sürecine üye, bağışçı, gönüllü ilişkilerini dahil ederek etkinliğini arttırmak isteyen küçük ve orta büyüklükteki STÖ’ler katılım gösterebilecek. “STÖ’ler İçin Dijital Yönetişim ve Üye, Bağışçı, Gönüllü İlişkileri Eğitimi” toplamda 6 kere düzenlenecek.

Dijital görünürlüğün en önemli aracı web siteleri olurken, “STÖ’ler için Hızlı Web Tasarımı Eğitimi”nde web sitesi olmayan veya çok eski bir web sitesi olan STÖ’lere yeni teknolojilerle uyumlu bir web sitesinin nasıl hazırlanabileceği anlatılacak. Proje boyunca 3 kere düzenlenecek eğitimlere katılacak olan STÖ’lerin web sitelerinde ihtiyaç duyacakları materyalleri önceden hazırlaması gerekiyor.


Örgütlerin faaliyetlerini yaygınlaştırabilmelerine, savunuculuk çalışmalarını doğru kişilerle buluşturabilmelerine ve kaynak geliştirebilmelerine yardımcı olmak amacıyla kurgulanan “STÖ’ler İçin Dijital İletişim ve Sosyal Medya Eğitimi”nde iyi bir sosyal medya yönetiminin nasıl olması gerektiği anlatılacak. Sosyal medya aracılığıyla savunuculuk faaliyetlerini yaygınlaştırmak isteyen STÖ’lere yönelik hazırlanan eğitimlerde yeni medya, hikaye anlatıcılığı, sosyal medya için görsel ve video üretimi, sosyal medya reklamları ve yurttaş gazeteciliği gibi konular masaya yatırılacak.


Savunuculuk faaliyetleri kapsamında izleme ve raporlama çalışmalarını güçlendirmek isteyen, veriyle çalışan STÖ’ler için düzenlenecek olan “STÖ’ler İçin Veri Tasarımı, Görselleştirme ve Yönetimi Eğitimi”nde ise örgütlere veri toplama araçları tanıtılacak, veri analiz yöntemleri gösterilecek ve verilerin değerlendirmesinde kullanılan çeşitli modeller aktarılacak.

Öngörülen Eğitim Tarihleri:
STÖ’ler İçin Dijital Okuryazarlık ve Dijital Dönüşüm Eğitimi
Planlanan Tarihler: Mayıs 2018 / 2019 ve 2020’de gerçekleşecek toplam 4 eğitim tarihi daha kesinleşmedi.

STÖ’ler İçin Dijital Yönetişim ve Üye, Bağışçı, Gönüllü İlişkileri Eğitimi
Planlanan Tarihler: Eylül 2018 / Kasım 2018 / 2019 ve 2020’de gerçekleşecek toplam 4 eğitim daha kesinleşmedi.

STÖ’ler için Hızlı Web Tasarımı Eğitimi
Planlanan Tarihler: Kasım 2018 / 2019 ve 2020’de gerçekleşecek toplam 2 eğitim tarihi daha kesinleşmedi.

STÖ’ler İçin Dijital İletişim ve Sosyal Medya Eğitimi
Planlanan Tarihler: Temmuz 2018 / Ekim 2018 / 2019 ve 2020’de gerçekleşecek toplam 4 eğitim tarihi daha kesinleşmedi.

STÖ’ler İçin Veri Tasarımı, Görselleştirme ve Yönetimi Eğitimi
Planlanan Tarihler: Ekim 2018 / Aralık 2018 / 2019 ve 2020’de gerçekleşecek toplam 4 eğitim tarihi daha kesinleşmedi.

Uygulamalı atölyeler şeklinde kurgulanan Dijital Kapasite Güçlendirme çalışmalarının bir kısmı TechSoup Türkiye’nin sunduğu yazılım bağışları ile gerçekleştirilecek. Bu yüzden STÖ’lerin TechSoup Türkiye Yazılım Bağış Programı’na kaydolmasını ve ilgilendiği bağış programlarına başvurmasını öneriyoruz. Techsoup’a kayıt olmak isteyen STÖ’ler aşağıdaki kılavuzlardan yararlanabilirler.

TechSoup Türkiye hakkında bilgi almak için www.techsoupturkiye.org.tr adresini ziyaret edebilir ya da destek@techsoupturkiye.org.tr adresine yazabilirsiniz.

STÖ Kaynak Merkezi, Dijital Güçlendirme Çalışmalarını takip etmek ve eğitimlerden haberdar olmak için e-posta listemize kaydolabilir ya da bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Sorularınız için ise dijital@stgm.org.tr  adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.