TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

 
Türkiye'deki sivil toplum çalışmalarının görünürlüğüne katkı sunmak amacıyla yayınladığımız haberlerde STGM'nin rolü, yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktır. Duyuru, haber ve ilanlarla ilgili sorularınız için (eğer varsa) metindeki iletişim adreslerini kullanmanızı rica ederiz. 
 
Web sitemizde yayınlanmasını istediğiniz haberleri ise bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Engelliler ve Gençlik Derneği'nden Erişilebilirlik Düzenlemelerinin Ertelenmesine Tepki

Güncelleme Tarihi 05.08.2020
2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun’da belirtilen, tüm kamu yapılarının ve toplu taşıma araçlarının engellilerin erişimine uygun hâle getirilmesi ile ilgili düzenlemelerin yapılması için verilen süre 28 Temmuz’da çıkarılan torba yasa ile birlikte yeniden uzatıldı.
 
Engelliler Hakkında Kanun’un geçici maddesinde yapılan değişikliğe göre özel ve kamu toplu taşıma araçlarında erişilebilirlik düzenlemelerinin yapılması için belediyelere tanınan süre iki yıldan üç yıla çıkarıldı.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Engelliler ve Gençlik Derneği (ENGEÇDER) bu değişiklik önerisinin insan haklarını ihlal ettiğini söyleyerek  "Bu kanun değişikliğini talep edenler, kabul edenler, meclise kanun tasarısı olarak sunanlar ve mecliste kabul edip onaylayanlar Anayasa’ya göre temel insan hakkı ihlali suçunu işlemektedirler." dedi. 
 
Açıklamada konuyla ilgili düzenlemelerin 15 yıldır yapılamadığının da altı çizilirken, yasal düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesi talep edildi. 

» Haberin Devamı

İfade Özgürlüğü Derneği'nden Genç Hukukçular için Çevrimiçi İnternet ve İfade Özgürlüğü Eğitimi

Güncelleme Tarihi 04.08.2020

İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD), genç hukukçuların internet ve ifade özgürlüğü alanında farkındalığını güçlendirmek yaratmak ve bu alanda hukuki becerilerini geliştirmek amacıyla 1-6 Eylül 2020 tarihleri arasında “Genç Hukukçular için İnternet ve İfade Özgürlüğü Eğitim Programı" düzenleyecek.

Çevrimiçi (online) olarak alanında uzman hukukçularla birlikte düzenlenecek olan eğitime son başvuru tarihi 18 Ağustos 2020.

Programa 20-25 yaş arasındaki, “internet ve ifade özgürlüğü” alanına ilgi duyan genç hukukçuların (genç avukatlar, stajyerler, hukuk öğrencileri) başvuruları bekleniyor. 

» Haberin Devamı

Mavi Kalem Derneği Ekip Arkadaşları Arıyor

Güncelleme Tarihi 04.08.2020
İstanbul'da faaliyet gösteren Mavi Kalem Derneği çeşitli alanlara çalışma arkadaşları arıyor.

» Haberin Devamı

"Sosyal Medya Yasa Tasarısı Tartışılmalıdır!"

Güncelleme Tarihi 23.07.2020

Gündemde olan Sosyal Medya Yasa Tasarısı’nın mevcut haliyle yasalaşmasından kaygı duyuyoruz. Yasanın ilgili tüm taraflarca tartışılması ve kısıtlama değil güçlendirme temelinde ele alınması gerektiğine inanıyoruz. İnternet gibi gayri-merkezi ve kullanıcı içerikleri ile gelişen bir ortamın, geleneksel iletişim araçlarının kontrol mekanizmaları ile düzenlenmesinin öngörülebilir ve öngörülemez birçok olumsuz sonuç doğuracağını düşünüyoruz.

Sosyal medya tasarısının bu haliyle bizi geleceğe götürme potansiyelinin olmadığını ifade ediyoruz. Unutulmamalıdır ki, tarih geçmişe akmamaktadır. Bu çerçevede aşağıdaki başlıklarda öneri ve itirazlarımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Derneğimizin kuruluş misyonu ve ilkeleri çerçevesinde bu sürece katkı sunmak istiyoruz.

» Haberin Devamı

COVID-19'a Genç Çözümler Projesi 2. Grup Başvuruları Başladı!

Güncelleme Tarihi 23.07.2020

İstanbul Kalkınma Ajansı COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı Kapsamında desteklenen, Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından yürütülecek olan COVID-19’a Genç Çözümler Projesi 2. grup başvuruları başladı. 3 ana başlık altında gerçekleşecek 16 eğitim, atölye ve mentorluk süreçlerine dahil olmak için hemen başvuru yap!

» Haberin Devamı

Roman Diyalog Ağının Güçlendirilmesi Projesi Başladı

Güncelleme Tarihi 23.07.2020

Roman kadınlar, Roman Diyalog Ağının (RODA) Güçlendirilmesi Projesi’nin açılış toplantısı kapsamında, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ile bir araya geldi. Önceki gün Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşen toplantıya, çeşitli illerden 22 Roman kadın katıldı. RODA Ağı üyesi kadınlar, sağlıksız barınma koşulları, yetersiz beslenme, eğitime erişememe, maruz kaldıkları ayrımcılık başta olmak üzere, yaşadıkları birçok sorunu dile getirerek çözüm önerilerinde bulundu.

» Haberin Devamı

COVİD-19 ile Mücadelede Ulusal Eşitlik Kurumları: Avrupa ve Türkiye Örnekleri Webinarı

Güncelleme Tarihi 23.07.2020

Eşitlik Forumu'nun Nisan ayından bu yana sürdürdüğü Korona Günlerinde de Ayrımcılık çevrimiçi konferans serisinin yeni webinarı 24 Temmuz saat 14:00'te gerçekleşecek. 

» Haberin Devamı

Sivil Toplum İçin Sosyal Etki İzleme Eğitimleri Başlıyor!

Güncelleme Tarihi 23.07.2020

AB İzleme Ağı (EUMN) sivil toplum kuruluşlarının Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım süreçlerini izlemesi ve bu süreçlerde yer almasını sağlamak amacıyla kurulmuş bir ağdır. Bu ağ kapsamında bir dizi eğitim programı planlandı. Bunlardan ilki sosyal etki izleme konusunda gerekli bilgileri uygulama örnekleri ve önerileri ile birlikte STK’lara sunmayı ve STK’ların AB süreçlerine katılımına doğrudan bir katkısının olmasını hedefleyen Sosyal Etki İzleme Eğitimleri başlıyor!

» Haberin Devamı

Avrupa Birliği TACSO 3 Projesi İnsandan İnsana (People to People) “Talep Üzerine” Başvuruları Açıldı

Güncelleme Tarihi 17.07.2020
Avrupa Birliği TACSO 3 Projesi İnsandan İnsana (People to People) programı kapsamında sivil toplum örgütlerinin bölgesel (çok ülkeli) ya da yerel (ülke bazlı) belirli bir amaç çerçevesinde düzenlenecek olan eğitim, ağ oluşturma, konferans, çalıştay, forum (tematik ya da sektörel), koçluk ve mentörlük çalışmaları, çalışma ziyaretleri gibi faaliyetlerini desteklemek üzere “Talep Üzerine” (On-demand) başvurularını açtı.
 
İnsandan İnsana “Talep Üzerine” Programı Batı Balkanlarda ve Türkiye’de bulunan sivil toplum örgütlerine, STÖ ağlarına, kaynak merkezlerine ve Avrupa Birliği Delegasyonlarına esnek ve odaklı destekler sunmayı amaçlıyor.

» Haberin Devamı

KA.DER'den İstanbul Sözleşmesi Eylemi: İstanbul Sözleşmesi Yaşatır

Güncelleme Tarihi 17.07.2020
Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin en önemli belgelerinden biri olan İstanbul Sözleşmesi geçtiğimiz yıllarda "Türk aileyi yapısına zarar verdiği" iddiasıyla tartışma konusu yapılırken, son dönemde sözleşmeden vazgeçilmesi de konuşuluyor. 
 
Muhafazakâr bazı kesimler sözleşmenin feshedilmesi gerektiği savunurken, kadın hakları savunucuları ise #İstanbulSözleşmesiYaşatır diyerek sözleşmeye müdahaleye karşı çıkıyor.
 
KA.DER de şiddeti sonlandırmak için İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulanmalı diyenleri 17 Temmuz 2020 Cuma günü saat 20.00'da #İstanbulSözleşmesiYaşatır etiketiyle Twitter eylemine davete ediyor. 
 

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.