TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

 
Türkiye'deki sivil toplum çalışmalarının görünürlüğüne katkı sunmak amacıyla yayınladığımız haberlerde STGM'nin rolü, yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktır. Duyuru, haber ve ilanlarla ilgili sorularınız için (eğer varsa) metindeki iletişim adreslerini kullanmanızı rica ederiz. 
 
Web sitemizde yayınlanmasını istediğiniz haberleri ise bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Çiğdemim Derneği'nden 'Bir Mahalle Monografisi Denemesi'

Güncelleme Tarihi 25.08.2020

Türkiye'nin ve Ankara'nın en eski mahalle örgütlenemelerinden olan Çiğdemim Derneği, Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve yürütücüsü olduğumuz BİRLİKTE Kurumsal Destek Programı kapsamında hazırladığı monografi (sosyal etki raporu) çalışmasının raporunu paylaştı.

Türkiye'de daha önce belediyeler için yapılan monografi çalışması ilk kez bir dernek için yapılırken, derlemesini Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin'in yaptığı "Bir Mahalle Monografsi Denemesi: Çiğdemim Derneği Örneğinde Kurumsal Yapı Ve Toplumsal Etki Analizi" başlıklı çalışmada derneğin çeşitli alanlarda yürüttüğü çalışmalar mercek altına alınıyor. 

» Haberin Devamı

Bott-Lee Geri Dönüşüm Atölyesi Projesi Eğitmenlerini Arıyor

Güncelleme Tarihi 25.08.2020

Uluslararası Çocuk Hakları Elçileri Derneği (ICHILD) “BOTT-LEE Geri Dönüşüm Atölyesi” projesi eğitici eğitimine katılacak adaylar için başvuruları almaya başladı. 

» Haberin Devamı

56 STÖ'den 'Yeşil Yol' çağrısı: Danıştay kararı uygulansın, yaylalara dokulmasın!

Güncelleme Tarihi 25.08.2020
Danıştay'ın Karadeniz yaylalarını betonlaşmaya açan Yeşil Yol Projesi hakkında verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen, DOKA proje 5 milyon lira bütçe ayırdı.
 
56 sivil toplum örgütü çağrı yaparak Doğu Karadeniz’in yaylalarını birbirine bağlayan Yeşil Yol Projesi’nin Danıştay kararıyla durdurulduğunu hatırlatarak, proje kapsamında yeni adımlar atılmasına karşılık “Yaylalara dokunulmasın” çağrısı yaptı.
 
Danıştay kararının bütün hüküm ve sonuçlarıyla uygulanmasını isteyen doğa ve yaşam savunucuları, “Her ne kadar mahkeme kararlarının hiçe sayıldığı, “öyle ya da böyle devam eder” denilerek hukukun hiçe sayıldığı bir dönemden geçsek de bizler, doğayı ve yaşamı savunduğumuz gibi hukuku ve bilimi de savunmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

» Haberin Devamı

Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Konferansı 9-10 Eylül'de Online Olarak Gerçekleştirilecek 

Güncelleme Tarihi 25.08.2020

Türkiye’den ve dünyadan, sosyal girişimcilik ve sosyal etki alanında çalışan kişi ve kurumlar 9-10 Eylül tarihlerinde online olarak Zoom platformu üzerinden Türkiye Sosyal
Girişimcilik Ağı Konferansı'nda buluşacak. 

Bu yıl "Köprüler Kurmak" başlığıyla düzenlenecek olan konferansta sosyal girişim- kamu ve özel sektör işbirliği, sosyal girişimciliğin Türkiye’deki hukuki statüsü, etki yatırımı ekosistemi, sosyal girişimcilik ekosisteminin gelişimi gibi alana dair konularda oturumlar gerçekleştirilecek. 

» Haberin Devamı

Uluslararası Af Örgütü İdare ve Finans Direktörü Arıyor

Güncelleme Tarihi 24.08.2020

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi İstanbul’da bulunan ofisinde tam zamanlı olarak görevlendirilmek üzere İdare ve Finans Direktörü arıyor.

» Haberin Devamı

BM Gönüllüleri Gençlik Merkezleri İçin Proje Asistanları Arıyor

Güncelleme Tarihi 24.08.2020

Birleşmiş Milletler Gönüllüleri (UN Volunteers) UNDP’nin 5 farklı ilde yürüttüğü bir proje için gençlik merkezlerinde Proje Asistanı olarak görevlendirilmek üzere genç gönüllüler arıyor. 

» Haberin Devamı

SİYAMDER Üst Düzey Uluslararası İlişkiler Takımı İçin Gönüllülerini Arıyor

Güncelleme Tarihi 24.08.2020

Sivil Yaşam Derneği, uluslararası düzlemde kurum-kuruluşlarla olan ilişkileri geliştiren ve proje ve organizasyon süreçlerini yürüten 'Üst Düzey Uluslararası İlişkiler Takımı' gönüllülerini arıyor. 

Başvuru için son gün 2 Eylül 2020.

» Haberin Devamı

Davetlisiniz: Uluslararası Sürdürülebilirlik için Karikatür Sergisi

Güncelleme Tarihi 24.08.2020

Sürdürülebilir Yaşam Derneği (SUYADER) Karikatür Atölyesi işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Sürdürülebilirlik İçin Dayanışma Karikatür Sergisine katılmaya davet ediyor. 

» Haberin Devamı

Orenda Derneği 'ÇAĞ-19 Çocukları' Projesine Başlıyor

Güncelleme Tarihi 24.08.2020
Orenda Derneği, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen ‘Çağ-19 Çocukları’ projesini hayata geçiriyor. 
 
İki ay sürecek çalışma kapsamında 10-15 yaş arasındaki çocuklarla farklı atölye çalışmaları düzenlenecek. 

» Haberin Devamı

Kriz Dönemlerinde Güçlendirmek İçin Örgütlenme Prosedürü Hazırlanıyor

Güncelleme Tarihi 24.08.2020

Sosyal Sorumlulukta Kalite Derneği, Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi ve Yaşar Üniversitesi birlikte sivil toplumu kriz dönemlerine hazırlamak adına ‘Kriz Dönemlerinde Sivil Toplum için Örgütlenme Prosedürü' hazırlıyor. Eylül ayında kamuoyu ile paylaşılması beklenen prosedüre pandemiden etkilenen ve kendi içinde çözümlerini geliştiren STÖ'lerden de katkı bekleniyor. 

Pandemiden etkilenen, faaliyetleri duran, kendi içinde çözümler geliştiren sivil toplum örgütleri deneyimlerini https://sskd.org.tr/ adresinden veya Sosyal Sorumlulukta Kalite Derneği'nin sosyal medya hesapları üzerinden paylaşabilirler. 

Çalışma kapsamında Türkiye ve dünyadaki kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve yerel yönetimlere ait kriz prosedürleri ve yönetmelikleri araştırılıyor ve iyi uygulama örneklerini inceleniyor. Çalışma kapsamında kendi kriz prosedürünü oluşturmak isteyen kuruluşlara da destek verilecek. 

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.