TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

STGM'den Duyurular

Dernek ve Vakıflar için İktisadi İşletme Yönetimi Sık Sorulan Sorular Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 28.08.2020
Finansal sürdürülebilirliği sağlamak, dünyanın her yerinde sivil toplum örgütlerinin temel isteği ve ihtiyacı… Sivil toplum örgütlerinin kaynak geliştirme çalışmaları içinde iktisadi işletme ise sıkça başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. STÖ’ler bağış, aidat toplama gibi çalışmaları yetersiz kaldığında ihtiyaç duydukları geliri elde etmek için ticari işletme kurma yolunu tercih edebiliyorlar.
 
Peki, iktisadi işletme nedir? Hangi mevzuata tabidir? İktisadi işletme kurmak için neler gerekir? Bu ve benzer soruların yanıtlarını bir bilgi notunda toparladık. 
 
Dernek ve vakıfların kaynak geliştirme çalışmaları içerisinde yer alan iktisadi işletmelere ilişkin sık sorulan soruların yer aldığı bu bilgi notu aracılığıyla, iktisadi işletmelerin kuruluş adımları, hangi mevzuata bağlı olduğu, ödemekle yükümlü olduğu vergiler ve ücretler ve iktisadi işletme yürütürken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi alabilirsiniz. 

» Haberin Devamı

Fongogo Kitlesel Fonlama Platformu ile Gerçekleştirdiğimiz Webinar Kaydı Yayında

Güncelleme Tarihi 28.08.2020

Sivil toplum örgütlerinin kaynak geliştirme çalışmalarına destek olmak amacıyla düzenlediğimiz "STÖ’ler için Kaynak Geliştirme Seminerleri"nin ikincisinde Türkiye'deki ilk kitlesel fonlama platformlarından Fongogo Kitlesel Platformu Genel Koordinatörü Catherine Dilmener’le söyleştik. 

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve yürütücüsü olduğumuz STÖ Kaynak Merkezi Projesi kapsamında düzenlediğimiz webinarda,  Fongogo'yu yakından tanırken, sivil toplum örgütlerinin Fongogo’dan nasıl yararlanabileceğini, Fongogo’dan yararlanmanın koşullarını ve başarılı bir kitlesel fonlama kampanyası yürütmenin ipuçlarını konuştuk.

» Haberin Devamı

"STÖ’lerde Organizasyon Yapısı Belirleme" Bilgi Notu Yayında

Güncelleme Tarihi 17.07.2020
Örgütlerde yapılması gereken çalışmaların ve işlerin sahiplenilmesini sağlamak için önemli çalışmalardan biri de organizasyon yapısının belirlenmesi... Bu anlamda, STÖ'lerde görev ve sorumlulukların netleştirilmesi, paydaşların beklentilerinin doğru şekilde karşılanması için organizasyon yapısının belirlenmesi her örgüte özgü bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Peki, organizasyon yapısı nasıl belirlenir?
 
Bu sorunun yanıtı için Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı'ndaki uzmanlarımız "STÖ’lerde Organizasyon Yapısı Belirleme" başlığıyla bir bilgi notu hazırladı.

» Haberin Devamı

Toplantı Yönetimi Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 09.09.2020
Sivil toplum örgütleri olarak çalışmaları organize edebilmek ve etkinlikleri planlayabilmek için sıklıkla toplantılarda buluşuyoruz. Ancak uzayan toplantılar çalışma temposunu ve verimini etkileyen sorunların başında geliyor. Günün önemli bölümü toplantılar ile geçerken zamanın verimli kullanılabilmesi oldukça önemli.  Sorunların çözüldüğü, kararların alındığı ve gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı yer olan toplantıların iyi planlanmaya ve yönetilmeye ihtiyacı var. Peki, iyi bir toplantı nasıl planlanır? 
 
Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE:Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı'ndaki uzmanlarımız bu sorunun yanıtı için  "Toplantı Yönetimi" başlıklı bilgi notu hazırladı. 

» Haberin Devamı

"Sivil Toplumun Karar Verme Süreçlerine Katılımıyla ilgili İyi Uygulama İlkeleri" Türkçeleştirildi

Güncelleme Tarihi 26.06.2020
Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen Uluslararası Sivil Toplum Örgütleri Konferansı’nda 30 Ekim 2019 tarihinde kabul edilen “Sivil Toplumun Karar Verme Süreçlerine Katılımıyla ilgili İyi Uygulama İlkeleri” Katılım Hakkı projemiz kapsamında Türkçeleştirildi.
 
Dokuz başlığın yer aldığı dökümanda, demokratik süreçteki tüm aktörlere STÖ’lerle resmi makamlar arasındaki somut pratik diyalog ve işbirliği deneyimlerine dayanan kavramlar yer alıyor. 

» Haberin Devamı

STÖ’ler için Uzaktan Eğitim Planlama” Webinarı Yayında

Güncelleme Tarihi 17.04.2020
Korona günlerinde çalışmalarını eve taşımak durumunda kalan ve uzaktan eğitim yürüten ve/veya yürütmeyi gündemine almış olan sivil toplum örgütlerine çalışmalarında destek olmak hedefiyle 14 Nisan 2020'de düzenlediğimiz STÖ’ler için Uzaktan Eğitim Planlama” webinarına youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz. 

» Haberin Devamı

AB Projelerinde Finansal ve Teknik Final Rapor Hazırlama Eğitim Videoları

Güncelleme Tarihi 21.05.2020

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve yürütücüsü olduğumuz STÖ Kaynak Merkezi Projesi kapsamında çalışma yürüten STGM AB Delegasyonu Destek Birimi uzmanlarımız  AB Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen projelerin ihtiyaç duyduğu finansal final ve teknik final raporu hazırlama için iki ayrı eğitim videosu hazırladı. 

Ozan Dinçer ve Kıymet Temuçin tarafından hazırlanan eğitim videolarında AB Projelerinde Finansal ve Teknik Final Rapor Hazırlama teknikleri hakkında bilgi veriliyor.  

» Haberin Devamı

STGM Youtube Kanalı Bin Aboneye Ulaştı: Desteğiniz İçin Teşekkürler

Güncelleme Tarihi 08.07.2020

STGM olarak güçlü ve demokratik bir sivil toplum hedefiyle uzun yıllardır çalışma yürütürken, sivil toplumun gündemine giren başlıklarda çeşitli yayınlar yaptığımız youtube kanalımız bin aboneye ulaştı. 

STGM Youtube kanalında sivil toplumun ilgi alanına giren başlıklarda konuklarımızla yaptığımız söyleşileri izleyebilir, Avrupa Birliği projeleri için teknik destek videolarına ulaşabilir, proje hazırlama, kaynak geliştirme, dijital iletişim gibi konularda güncel içerikleri izleyebilirsiniz. 

Düzenli olarak güncellediğimiz yayınlarımızı takip etmek ve kanalımıza abone olmak için lütfen tıklayınız

» Haberin Devamı

BİRLİKTE Kurumsal Destek Programı "COVID-19 Sürecinin Sivil Toplum Ve Aktivizm Üzerinde Etkilerine Yönelik Tespitler" Raporu

Güncelleme Tarihi 28.08.2020

Geçtiğimiz Aralık ayında dünya gündemine giren ve alışkanlıklarımızı, çalışmalarımızı etkileyen koronavirüs krizi sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını da önemli oranda etkiledi. Bu dönemde pek çok STÖ faaliyetlerini ertelemek durumunda kaldı. 

Bu süreçte Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve yürütücüsü olduğumuz BİRLİKTE Kurumsal Destek Programı faydalanıcıları da pandemi nedeniyle çalışmalarını ertelemek durumunda kaldılar. Salgın sürecinde BİRLİKTE faydalanıcı örgütlerle çalışmaya devam ederken, aynı zamanda COVID-19 salgınının sivil toplum örgütleri ve aktivizm üzerindeki etkilerini öğrenebilmek için de bir dizi görüşme gerçekleştirdik. 8-10 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz görüşmenin sonuçlarını da "COVID-19 Sürecinin Sivil Toplum Ve Aktivizm Üzerinde Etkilerine Yönelik Tespitler" başlıklı raporda yayınladık. 

» Haberin Devamı

Açık Açık Platformu ile Gerçekleştirdiğimiz Kaynak Geliştirme Seminerinin Kaydı Yayında

Güncelleme Tarihi 23.06.2020
Sivil toplum örgütlerinin kaynak geliştirme çalışmalarına destek olmak amacıyla düzenlediğimiz "STÖ’ler için Kaynak Geliştirme Seminerleri"nin ilkinde Açık Açık Platformu kurucu üyelerinden Itır Erhart ile söyleştik. 
 
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve yürütücüsü olduğumuz STÖ Kaynak Merkezi Projesi kapsamında düzenlediğimiz webinarda, şeffalık ve hesap verilebilirlik odağında çalışma yürüten Açık Açık Platformu'nu ve sivil toplum örgütlerinin platformdan kaynak geliştirme çalışmaları kapsamında nasıl yararlanabileceğini konuştuk.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.