Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Ataerkil Sistem Öldürmeye Devam Ediyor

Güncelleme Tarihi 18.07.2018

Ataerkil sistem kadınlara ve çocuklara yönelik şiddeti beslerken erkekler Haziran’da 23 kadın, 2 çocuk, şiddet olayına müdahale eden 3 erkeği öldürdü; en az 2 kadına tecavüz etti; 13 kadını taciz etti; 12 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; en az 27 kadına şiddet uyguladı.

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler 2018’in altı ayında en az 120 kadın ve yedi çocuk öldürdü; 32 kadına tecavüz etti; 102 kadını taciz etti; 325 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı; 189 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; 212 kadını yaraladı.

Cinayet
Erkekler Haziran’da 23 kadın, 2 çocuk, şiddet olayına müdahale eden 3 erkeği öldürdü. Cinayetlerin yüzde 13’ü sokak ve park gibi kamusal alanlarda gerçekleşti.

Öldürülen 23 kadından 3’ü Suriye’deki savaştan kaçıp Türkiye’ye yerleşen mültecilerdi.

Kadınların yüzde 48’i boşanmak/ayrılmak istedikleri ya da birliktelik/barışma teklifini kabul etmedikleri için öldürüldü.

Cinayetlerin yüzde 17’si kadınların kolluk kuvvetlerine ve savcılıklara yaptıkları başvurulara rağmen işlendi.

Haziran’da 23 kadın katilinden ikisi profesyonel asker, biri polis memuru, biri ise özel güvenlik görevlisiydi; cinayetlerin üçü erkeklerin beylik tabancasıyla işlendi.

Öldürülen kadınlardan üçü ise erken yaşta zorla evlendirilmişti; biri 21, biri 19, biri ise 18 yaşında kocaları tarafından öldürüldü.

Kadınların yüzde 65’ini kocaları öldürdü; bu kadınların yüzde 25’i dini nikahla evliydi.

12 kadını resmi nikahlı kocaları, 3 kadını dini nikahlı kocaları, 3 kadını sevgilileri, iki kadını eski kocaları, bir kadını kızının ayrılmak istediği sevgilisi, birini damadı, birini ise onunla evlenmek isteyen bir akrabası öldürdü.

Kadınların yüzde 48’i ateşli silahlarla, yüzde 39’u bıçakla öldürüldü.

Erkekler dokuz kadını bıçakla, yedisini tabancayla, dördünü tüfekle, ikisini boğarak, birini kabloyla boğarak öldürdü.

Cinayetlerin ardından altı katil intihar etti; ikisi intihara teşebbüs etti. İki katil ise polise teslim oldu.

Tecavüz

Haziran’da iki kadına yönelik tecavüz olayları medyaya yansıdı. Tecavüze maruz bırakılan iki kadın da engelliydi.

Seks işçiliğine zorlama
Haziran’da 45 kadın seks işçiliği yapmaya zorlandı. Kadınların yüzde 53’ü Türkiye vatandaşı değildi. Haziran’da medyaya en az 13 kadına yönelik cinsel taciz vakaları yansıdı. Tacizcilerin tamamına yakınını kadınların tanımadıkları erkekler oluşturdu.

Kadınların yüzde 38’i teşhirciliğe, yüzde 15’i dijital tacize maruz kaldı. Taciz olaylarının yüzde 15’i toplu taşıma araçlarında, yüzde 23’ü umumi tuvaletlerde yaşandı. Tacizcilerden ikisinin daha önce de taciz ve teşhircilik gibi suçlardan kaydı vardı.

Çocuk istismarı
Haziran’da 72 erkek, 12 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. İki kız çocuğu, istismar sonucu hamile kaldı. Çocukların ikisini akrabaları, ikisini komşuları, birini ablasının kocası, birini arkadaşının akrabası, birini sevgilisi, birini üvey babası istismar etti. Bir fail çocuğun cinsel istismarından hüküm giymiş, 2013’te denetimli serbestlikle tahliye olmuştu.

Şiddet
Erkekler Haziran’da 27 kadına şiddet uyguladı. En az beş kadın ağıryaralandı. Bir trans kadın sokakta linç girişimine maruz kaldı. Şiddete maruz kalan kadınların ikisi mülteciydi. Kadınların yüzde 15’i ayrılmak/boşanmak istedikleri için şiddet gördü. Kadınların yüzde 11’i koruma tedbir kararlarına rağmen şiddete maruz kaldı. Şiddet olaylarının yüzde 37’si kamusal alanlarda yaşandı. Boşanma davası açan karısını, adliye önünde aracıyla ezmeye çalışan bir erkek, ifadesi alınıp serbest bırakıldı.

Kadınların yüzde 55,5’i kocalarından şiddet gördü:

14 kadına resmi nikahlı kocası, birine dini nikahlı kocası, birine eski kocası, üçüne sevgilisi, ikisine işyerinden tanıdığı erkekler, birine damadı, üçüne oğlu, birine aracına bindiği taksici, birine tanımadığı bir erkek şiddet uyguladı.

Kadınların yüzde 44’ü ağır şiddete maruz kaldı:

Erkekler dört kadının üzerine araç sürerek yaraladı, bir kadını baltayla, birini bıçakla, birini boğarak, ikisini cisimle darp ederek, 12’sini darp ederek, birini işkenceyle, birini tabancayla, birini tuz ruhuyla yaraladı. Bir taksici, aracına binen kadının eşyalarını yere atıp sözlü şiddet uyguladı. Bir erkek, karısını rehin aldı, balkondan atlayarak kaçan kadının beli kırıldı. Bir erkek ise karısını rehin alarak, kadının dükkanını kundakladı.

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.