TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

BM Engelli Hakları Sözleşmesi İşaret Diline Çevrildi

Güncelleme Tarihi 23.10.2019

Engellilerin tüm insan haklarına tam ve eşit erişebilmesi için ayrımcılık yapılmaması, fırsat eşitliği, topluma tam ve etkin katılım gibi en temel ilkelerin tanımlandığı, taraf devletlere sorumluluklar yükleyen uluslararası sözleşme olan Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme'ye artık işaret dilinde ulaşılabilecek. 

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği işitme engellilerin Sözleşme hakkında bilgilenmesi ve farkındalık oluşturması amacıyla Sözleşme’nin özetini işaret diline çevirdi. 

Türkiye'nin 2009 yılında onaylayarak, taraf olduğu BM Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme kapsamında toplumsal farkındalığı artırmak taraf devletlerin yükümlülüğü altında tutuluyor. BM Engelli Hakları Komitesi Türkiye Nihai Gözlem Raporu’nun 70. paragrafında Sözleşme’nin işaret diline çevirisinin yapılması tavsiye ediliyor. 

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği'nin hazırladığı Sözleşme’nin işaret dili tercümesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.  EHİİD Sözleşme’nin özet olarak çevrilmesinin nedeni Türk işaret dilindeki kelime sınırıyla açıklıyor.  

Derneğin konuyla ilgili olarak bir süre önce hazırladığı "Engelliler için Hak Arama Mekanizmaları" broşürünün yazılı haline bağlantıdan sesli broşüre ise aşağıdaki video bağlantıdan erişebilirsiniz.

Kaynak

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.