TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

CISST: Hapishaneler COVID-19 Pandemisinde Kontrol Edilemez

Güncelleme Tarihi 20.04.2020

COVID-19 pandemisinin ortaya çıkardığı pek çok başlık var ve salgının yayılım hızı konuşulurken önemli gündemlerden biri de hapishaneler. Salgının hapishane boyutunu Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği'nden Berivan Korkut'la konuştuk. 

Türkiye’de Adalet Bakanlığı’nın Ocak 2020 verilerine göre 355 cezaevi ve cezaevlerinde 290 bini aşkın kişi var. Ve yine hapishanelerin kapasitesinin çok üzerinde doluluk oranlarına sahip olduğu biliniyor. COVID-19 pandemisinin hapishanelere sıçraması durumunda ise salgının kontrol edilemez sonuçlar doğuracağı konuşuluyor. 
 
Berivan Korkut, hapishanelerin artıırlmış kapasitede olduğunu altını çizerken, "Tam kapasite bizim zaten istemediğimiz ve karşı çıktığımız bir durumken, şu anda hapishanelerde 60 bin kişi fazlasından söz ediyoruz" dedi.
 
Korkut, koronavirüs salgının hapishanelere sıçraması durumunda insanlık dramının yaşanacağını söylerken, hapishanelerin pandemide kontrol edilemeyeceğini aktardı.  Adalet Bakanlığı'nın alacağı önlemlerin kalabalık karşısında yetersiz olduğuna dikkat çeken Korkut, hapishanelerdeki sayının acilen düşürülmesi gerektiğini söyledi. 
 
 
Salgının cezavelerine sıçraması, olası sonuçlar ve cezaevlerine yönelik düzenleme de TBMM ve ülke gündeminde tartışılıyor. Geçtiğimiz aylarda kamuoyunun gündemine giren ve salgınla birlikte güncellenmesi söz konusu olan yargı paketinde, ilk teklifte kapsam dışı bırakılan cinsel suçlar dahil edildi. Korkut, kişilerin duyarlılıklarını göz ardı etmediklerini ancak salgının yaratacağı sorunun çözümünün genel af olduğunu belirtiyor.
 
 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.