Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

CİSST/TCPS’den Öğrenci Mahpuslar Raporu: “En Az 8 Bin 525 Tutuklu Öğrenci Var”

Güncelleme Tarihi 17.05.2018

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği / Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi (CİSST/TCPS), “Verilerle Türkiye Hapishanelerinde Öğrenim Durumu ve Öğrenci Mahpuslar” başlıklı raporunu açıkladı.

Rapora göre, 12-17 yaş aralığındaki çocuk mahpusların sadece yüzde 38’i öğrenimine devam edebiliyor. Tutuklu öğrenci sayısı ise en az 8 bin 525. Rapora göre 31 Aralık 2017 tarihli verilere göre öğrenimine devam edebilen toplam 36 bin 950 mahpus var. Yine aynı tarihli verilere göre, öğrenim sürdüren 12-17 yaş aralığındaki çocuk mahpusların sayısı okuma yazma kursuna katılan 173 çocuk da dahil edildiğinde 1075. Bakanlık verilerine göre, 2 Ekim 2017 tarihinde çocuk mahpus sayısı 2 bin 828’di. Raporda, “Bu sayı dikkate alındığında öğrenimine devam eden çocukların tüm çocuk mahpuslara oranı okuma yazma kurslarına katılanlar da dahil edildiğinde yüzde 38 oluyor” değerlendirmesi yer aldı.

Adalet Bakanlığı’nın “cezaevlerindeki eğitim seviyesinin yükseldiği” açıklamasına da yer verilen raporda, öğrenciyken tutuklanan kişi sayısının tam olarak bilinmediği ifade ediliyor: “Ancak Bakanlığın CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin soru önergesine verdiği cevapta mahpusların mesleklerine göre dağılımını içeren bir tablo yer alıyor ve bu tabloda mesleğini öğrenci olarak ifade eden kişi sayısı 8 bin 525. Bu veriden yola çıkarak 1 Kasım 2017 tarihinde, öğrenciyken tutuklu kişi sayısının en az 8 bin 525 olduğunu söyleyebilmek mümkün.”

Raporun sonuç kısmında, mahpusların öğrenim haklarından mahrum bırakılmasının tartışma konusu edilmesi gerektiği şu sözlerle ifade edildi.

Yerel ve uluslararası mevzuat dikkate alındığında;

-       öğrenimine devam edebilecek mahpusların sadece yüzde 21’inin devam edebiliyor oluşu,

-       12-17 yaş arası çocuk mahpusların yalnız yüzde 38’nin öğrenimine devam etmesi,

-       herhangi bir öğrenim kurumuna kaydı bulunan mahpusların yarısına yakınının öğrenimine devam etmemesi/edememesi,

-       8 binin üzerinde kişinin öğrenciyken tutuklanması ve öğrencilerin tutuklanması yerine öğrenimlerine devam etmelerini sağlayacak alternatif yöntemlerin tartışılmıyor olması

-       KHK ile siyasi mahpusların öğrenim haklarının toptan yasaklanması

mahpusların öğrenim hakları konusunda önemli tartışma alanlarını oluşturmaktadır. Resmi rakamlar dikkate alınarak oluşturulan bu raporda ortaya konulan tablo bu tartışmayı yapmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.