Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

CIVICUS 2018 Raporu Yayında

Güncelleme Tarihi 25.02.2019

Her yıl dünyadaki sivil toplumun faaliyetlerini ve eylemlilikleri mercek altına alan CIVICUS Sivil Toplumun Durumu Raporu 2018 Türkçe olarak STGM'nin çevirisiyle yayınlandı.

Raporda 2017’de dünya çapında sivil toplum alanında yaşanan önemli gelişmeler aktarılırken, öne çıkan eğilimler de paylaşıldı.  Raporda bu 10 eğilimden çoğunun sivil toplumun sınırlarını zorladığı ancak  aralarında pozitif olanlarının da bulunduğu belirtildi.  

2017 yılında sivil alana saldırıların yaygınlaştığı hatta bu konuda olayların sık yaşanmadığı ülkelerde bile görülür hale geldiği belirtilirken, buna karşın sivil topluma ait hak mücadelelerinin üllkelerde art arda yükseldiği söylendi. 

CIVICUS Genel Sekreteri Dhananjayan Sriskandarajah'ın yazdığı önsözde "Yurttaşların sivil özgürlükleri savunmak için yeni ve yaratıcı yollarla örgütlendiğini ve harekete geçtiğini ve popülizmle mücadele ettiğini görüyoruz. Sivil toplumda birçokları için zor zamanlarda olduğumuzu biliyorum, ancak bu yılın raporunun üyelerimize ve partnerlerimize güç ve ilham vermesini de umuyorum" denildi.

Rapor, 195 ülkede sivil alanı takip eden CIVICUS Monitor'ün bulgularına göre sivil toplum alanının gerilediğini ve demokrasi kültürünün zayıfladığını aktarırken, kaybettiğimiz temel haklara sahip çıkmak, demokratik haklarımızın dijital dünyada nasıl olacağını anlamak için çalışmak, popülizmin artan dalgasının maruz bıraktığı demokratik yetersizliklere çare bulmak, hükümetler arası örgütleri sağlıklı demokrasinin kaynakları olarak tekrar konumlandırmak ve radikal bir şekilde değişen dünya için demokrasiyi yeniden hayal etmek için 2018 Raporu'nun demokrasiye odaklanacağı belirtildi.

"Sivil toplum faaliyetlerindeki insanlar yeni dönemde baskılara karşı mücadele etmek için kendilerinde muazzam bir potansiyel olduğunu keşfettiler. Raporun sayfalarında anlatılan 2017 yılına ait hikayelerde bu mücadelenin birikimini bulacaksınız, mücadele 2018 yılında da durmadan devam edecek.2017 yılına ait hikayelerde bu mücadelenin birikimini bulacaksınız" 

Sivil Olmayan Toplumun Yükselişi" temalı Sivil Toplumun Durumu 2018 Raporu tam metne ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.