TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Dr. Gülüstü Salur: Salgınla Başa Çıkmak İçin Kuşaklar Arası Dayanışma Önemli

Güncelleme Tarihi 20.04.2020

Koronavirüs pandemisiyle mücadele ederken, bir yandan da salgınla ilgili konuşmaya devam ediyoruz. COVID-19 pandemisinde yüksek risk grubunda olan yaşlılar için alınan önlemleri 65+ Yaşlı Hakları Derneği Başkanı Dr. Gülüstü Salur ile konuştuk. 

Salur konuşmasında süreçte yan yana olmanın önemine vurgu yaparken, alınan önlemlerin ise herkes için geçerli olduğuna dikkat çekti. İçişleri Bakanlığı'nın aldığı sokağa çıkma yasağıyla ilgili olarak ise "Ya hep beraber evde oturacağız ya da sadece yaşlıların evde oturması yeterince işe yaramayacak " dedi.

"Salgın kucağımıza birden ateş topu gibi düşüverdi ancak birkaç aydır Çin'de olanlardan, yayılma hızından bugünlerin geleceğini korkarak da olsa öngörüyorduk." diyen Salur, salgının aynı zamanda yaşlılar için sürdürülebilir sistemler konusunda çalışmanın önemini de gösterdiğini aktardı. Salur, "Yaşlıların evde kalmasını kolaylaştıracak ve evde oldukları zaman onları destekleyecek sistemleri çok hızla uygulamaya sokmamız gerekiyor" diye konuştu. 

Salgınla mücadele ederken kuşaklar arası dayanışmanın önemli olduğunu söyleyen Salur, COVID-19 pandemisiyle mücadele ederken evdeki yaşamı kolaylaştıran internet teknolojilerinin yaşlı kişiler arasında da yaygınlaştırılmasının gerekli olduğunu belirtti. İleri yaştaki kişilerin dijital okuryazarlığının geliştirilmesinin bu süreçte daha da önemli olduğunu ve yaşlıların dijital okuryazarlığının geliştirilmesinde genç kuşaklara rol düştüğünü söyleyen Salur, ilk adımın ise basit uygulamaları öğretmek olduğunu aktardı.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.