TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Hak savunucuları için ‘Sessiz Kalma’ Açıldı

Güncelleme Tarihi 07.10.2019

İnsan hakları savunucularının uğradığı baskıları ve bu alandaki ulusal ve uluslararası mücadele ve desteği izlemek üzere sessizkalma.org açıldı. Site aracılığıyla hak savunucularının durumuna ve dava süreçlerine ilişkin güncel bilgi alınabilecek. 

Türkiye’de risk altında çalışmalarını sürdüren insan hakları savunucularının karşı karşıya kaldığı yargılama ve soruşturmaları, insan hakları kurumlarının uğradığı baskıları görünür kılmayı, alana ilişkin güncel bilgiyi yaygınlaştırmayı amaçlayan sessizkalma.org,  Hafıza Merkezi, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Hollanda Helsinki Komitesi ortaklığında yürütülen çalışma kapsamında oluşturuldu.

Sitede çalışmaları nedeniyle hedef haline getirilen, risk altındaki hak savunucularının ve sivil toplumun kriminalize edildiği belli başlı davalara ilişkin takvim ve güncel gelişmeler yer alıyor. Yine site hak savunucularının temel metinlere ve destek programlarına erişebilecekleri kaynak olmayı da hedefliyor.

Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan sitede yeni gelişmeler haberler bölümünden takip edilebilirken,insan hakları savunucularının profilleri de sitede yer alıyor. Sitede yine insan hakları savunucuları için oluşturulmuş destek programlarının takip edilebileceği "savunucular için destekler" bölümü var.

Bu bölümde araştırma bursu, misafir araştırmacı pozisyonu, finansal ve idari destek, hukuki ve tıbbi harcamalar, güvenli barınma, güvenli yer değiştirme gibi çok çeşitli konularda uygulanan farklı destek programlarının bilgilerine ulaşılabiliyor. 

Dünyada insan hakları savunucularının durumu, korunmaları için gerekli norm ve standartlar hakkında uluslararası belgeler, kaynaklar ve yayınlanmış raporlar ise "önemli kaynaklar" bölümünde yer alıyor. 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.