Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Humus Kentinin Kültürel Mirası Ziyarete Açıldı

Güncelleme Tarihi 28.08.2018

Suriye'de bulunan Humus kentinin 2500 yıllık kültürel mirasını korumak ve bu mirası paylaşmak amacıyla hazırlanan web sitesi ziyarete açıldı. 

Anadolu Kültür ve Chrest Vakfı’nın işbirliğinde hazırlanan web sitesi, şu anda çatışma sebebiyle tehlikede olan Humus’un kültürel zenginliklerini kayıt altına almayı, şehrin çok katmanlı mirasını görünür kılmayı ve bu mirasın karşı karşıya olduğu risklere dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Şam ve Halep arasındaki Orontes Vadisi’nde yer alan  ve yüzyıllar boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapan Humus kentinin mirasını kamuya sunan siteye  www.sweethoms.net  adresinden ulaşabilirsiniz. 

Sitede şehrin sosyal ve kültürel hayat, güzel sanatları, müziği, edebiyatı, yemekleri ve şehrin değerleri internet kullanıcılarına tanıtılırken, web sitesinde ayrıca 8 Temmuz - 6 Ağustos 2017 tarihinde Depo’nun ev sahipliği yaptığı Humus Sedası sergisinde yer alan tüm eserlerin dijital versiyonlarına da ulaşabiliyor. 

Web sitesi internet kullanıcılarından da destek bekliyor. Humus şehrinin kültür tarihine ait yazılı ve görsel malzemeleri homs@sweethoms.net adresinden çalışmayı yürüten ekiple paylaşabilirsiniz.

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.