Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

İnsan Hakları Merkezi Yeniden Açıldı

Güncelleme Tarihi 22.05.2018

Geçtiğimiz Kasım ayında Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş'in talimatıyla kapatılan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Hakları Merkezi Mülkiyeliler Birliği’nde yeniden açıldı. İnsan Hakları Merkezi, 1978 yılında kurulmuş ve 40 yıllık çalışma hiçe sayılarak bir günde kapatılmıştı.

Merkez, 12 Mayıs günü düzenlenen etkinlikte Mülkiyeliler Birliği’nde yeniden açıldı. Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi’nde yapılan açılış töreninde açılış konuşmasını Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dinçer Demirkent gerçekleştirdi. Demirkent konuşmasında, Mülkiye’de insan hakları derslerinin tarihinin 1950’lere kadar gittiğini belirterek, temel insan haklarıyla birlikte İnsan Hakları Anıtı’nın da ablukaya alındığı bir ortamda merkezin yeniden açılmasının önemli bir adım olduğunu dile getirdi. Açılışta etkinliğe katılmayan milletvekilleri, akademisyenlerin ve cezaevinde tutulan siyasetçilerin mesajları da okundu. 

Açılış vesilesiyle bir panel gerçekleştirilirken, panelin ilk oturumunda Prof. Dr. Cem Eroğul ve Prof  Dr. Fazıl Sağlam,  İnsan Hakları Merkezi’nin kuruluşu ve ilk yıllarıyla ilgili sunum yaptı.İkinci oturumda ise, İnsan Hakları Ortak Platformu Genel Koordinatörü Feray Salman ve İnsan Hakları Merkezi son Müdürü Dr. Kerem Altıparmak birer konuşma yaptı.

 

 

 

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.