Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Kadın ve LGBTİ Örgütlerinden Ölüm Orucundaki Trans Mahpus İçin Açıklama

Güncelleme Tarihi 28.02.2018

Kadın ve LGBTİ örgütleri, trans mahpus Diren Coşkun’un ölüm orucunu bırakmasını sağlayacak adımların bir an önce atılmasını istedi.

Mersin LGBT Yedi Renk Derneği’nin imzaya açtığı basın açıklamasını, Kuir Eskişehir Lgbti Topluluğu, İstanbul LGBTİ, SPoD LGBTİ, Kaos GL, Bodrum Bağımsız Kadın Derneği, Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), Özgür Renkler Derneği, Lambdaistanbul, Hevi LGBT, Yeryüzüne Özgürlük, Avrupa Lubunya İnsiyatifi, Şanlıurfa Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği, ODTÜ LGBTİ Çalışmaları Topluluğu, Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu destek verdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği gibi, Keskesor aktivisti arkadaşımız Diren Coşkun; 2017 yılının Ağustos ayından beridir tutuklu bulunduğu Tekirdağ 2 No’lu Cezaevi’nde 25 Ocak 2018 tarihi itibariyle ölüm orucuna başladı. Arkadaşımızın ölüm orucu gibi riskli bir eylem kararı almasının arkasında, temel olarak, cezaevinde yaşadığı hak ihlalleri gelmektedir. Diren Coşkun, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının en temel hakkı olan sağlık hakkından; bu sağlık hakkının bir bileşeni olan ameliyat ve tedavi hakkından mahrum bırakılmaktadır. Arkadaşımız, bu mahrumiyetin yanısıra hapishane yönetimi tarafından ayrımcılığa ve istismara uğramakta, tehdit ve taciz edilmekte, ağır tecrit koşullarında hayatını sürdürmeye çalışmaktadır. Ne kadar zor bir durumda olduğunu anlatabilmek için, kendisinin bu süreçte üç kez intihar girişiminde bulunduğunu hatırlatmaya gerek yoktur diye düşünüyoruz.

“Biz Mersin LGBT Yedi Renk Derneği olarak, arkadaşımıza ve eylemine sahip çıkıyoruz ancak, hapishane yönetiminin bir an önce Diren’in ölüm orucunu bırakmasını sağlayacak adımları atmasını, tecrit koşullarını kaldırmasını, uğradığı hak ihlallerini telafi etmesini talep ediyoruz. 

“Sağlık hakkı, gerek lgbti bireylerin gerekse toplumu oluşturan tüm diğer kesimlerin sahip olduğu temel hakların başında gelmektedir. Dışarıda ya da hapishanede olsun, insanların bu haktan başkalarının keyfi yaklaşımları nedeniyle yararlanamaması hem kabul edilebilir değildir hem de bir insanlık suçudur!”

Ne olmuştu?

LGBTİ aktivisti Diren Coşkun, “örgüt propagandası” suçlamasıyla Ağustos 2017’de Diyarbakır’da tutuklandı. Kesinleşmiş hükümle üç yıl hapis cezası bulunuyor.

Tekirdağ F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi’nde tabutlukta tutulan Coşkun, 25 Ocak’ta lazer epilasyon tedavisi, cinsiyet geçiş hakkı ve üzerlerindeki ağır tecridin son bulması talebiyle ölüm orucuna başladı.

İstanbul LGBTİ’den Kıvılcım Arat da Diren Coşkun’a destek için 6 Ocak’ta ölüm orucuna başladı.

Bianet

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.