Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Liselilerin Şiddete Çözümü: Genç Kadınların ve Kız Çocuklarının Güçlendirilmesi

Güncelleme Tarihi 02.10.2018

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği,  gençlerin flört şiddetine dair görüşlerini ve ilişkide şiddetin önlenebilmesine yönelik önerilerini öğrenme amacıyla gerçekleştirdiği çalışmanın raporunu kamuoyuyla paylaştı. 

“Flört Şiddeti Konusunda Lise Gençlerinin Çözüm Önerileri” başlıklı rapora göre gençler şiddete mevcut yasaların uygulamamasının, yasaların yetersizliğinin ve denetimsizliğin yol açtığını düşünüyor.
 
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin yürüttüğü “Ne var? Ne yok?” Eğitici Eğitimi Projesi’nin ürünü olan çalışmaya İstanbul'da bulunan l17 farklı lisede öğrenim gören öğrenciler katıldı.  Çalışmaya katılan öğrencilerin yüzde 20’sini 9. sınıfa, yüzde 52’sini 10. sınıfa, yüzde 3’ünü 11. sınıfa ve yüzde 25’ini 12. sınıfa gidenler oluşturdu. Çalışmaya katılan öğrencilerin yüzde 71’i flört şiddetine bir şekilde tanıklık ettiğini söylerken, yüzde 89,6’sı ise flört şiddetinin önlenebileceğini söyledi. Şiddetin önlenebileceğini düşünen gençlerin çözüm önerisi ise “Genç kadınları ve kız çocuklarını güçlendirmek” oldu. 
 
 
Araştırmadan elde edilen sonuçlar ise şöyle:

► “Duygusal, romantik veya cinsel bir beraberlik başlamadan önce, beraberlik içerisinde ya da beraberlik bittikten sonra partnerlerden birinin diğeri –ya da birbiri- üzerinde güç ve kontrol kazanmaya çalıştığı, zarar verici davranış biçimlerini ifade eder” olarak tanımlanan flört şiddeti tanımına göre yüzde 71,2’si “tanıklık ettikleri” yanıtını verdi.

► Gençlerin yüzde 44’ü ise flört şiddetini deneyimlemediğini ifade etti.

► Gençlerin, yüzde 89,6’sı flört şiddetinin önlenebileceğini düşünüyor.

► Gençlerin yüzde 38,7’sinin şimdiye kadar duygusal bir ilişkisi hiç olmadığını, yüzde 40,3’ü daha önce duygusal bir ilişkisi olduğunu ancak şu an sürmediğini, yüzde 22.4’ü ise ilişkisi olduğunu söylüyor.

► Gençlerin yüzde 92,5’i katıldıkları grup çalışmalarına benzer şekilde şiddeti önlemeye yönelik çalışmaların devam etmesi gerektiğini düşünüyor.

► Gençlerin yüzde 85,1’i şiddeti önlemeye yönelik katıldıkları grup çalışmalarına benzer çalışmaları akranlarına öneriyor.

Rapora erişmek için lütfen tıklayınız.

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.