TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

SOHRAM-DER'den Adalet Bakanlığı'na Çağrı

Güncelleme Tarihi 02.04.2020
İşkence ve Şiddet Mağdurları için Sosyal Yardımlaşma Rehabilitasyon ve Adaptasyon Merkezi Derneği (SOHRAM-DER), koronavirüs salgını sonrası cezaevlerindeki duruma dikkat çekerek Adalet Bakanlığı'na seslendi ve STÖ'lere işbirliği çağrısında bulundu. 
 
SOHRAM-DER açıklamasında, cezavelerindeki durum göz önüne alındığında, salgın kontrol edilemeyen bir hal alabilir dendi. Açıklamada, Adalet Bakanlığı'nın salgınla mücadele çerçevesinde hasta tutukluları ve ciddi suçlardan (insanlığa karşı işlenmiş suçlar hariç), yargılanmamış olanları derhal serbest bırakmaya ve yasalarda yer alan ev hapsi uygulamasını uygulamaya davet edildi.
 
SoHRAM-DER açıklaması şöyle:  
 
Korona virüs salgını bize "Dünyanın artık bildiğimiz gibi olmadığını ve olmayacağını" gösterdi. Tüm toplum olarak yeni koşullara göre uyum sağlamamız gerekliliği önem arz etmektedir.

Adalet Bakanlığının 2019 yılı sonundaki açıklamalarında belirttiği gibi, "cezaevlerinde 286’144 kişi bulunmaktadır. Bu yüksek sayının, kapasitesi büyük ölçüde aşılan hapishanelerdeki yaşam koşulları üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Hapishanelerdeki hasta mahpuslar sorunu uzun yıllardan beri akut bir sorun olarak devam etmektedir."

Cezaevi koşullarına korona virüs salgını açısından bakarsak, Türkiye'deki cezaevlerindeki durum her zaman kontrol edilemeyen bir salgına yol açabilir. Adalet bakanlığını Korona virüsle mücadele çerçevesinde viral enfeksiyon riskini azaltmak için, hasta tutukluları ve ciddi suçlardan (insanlığa karşı işlenmiş suçlar hariç), yargılanmamış olanları derhal serbest bırakmaya ve yasalarda yer alan ev hapsi uygulamasını uygulamaya davet ediyoruz.

Bu uygulama cezaevlerindeki epidemi riskini azaltacağı gibi, toplumsal barışı ve epidemiye karşı mücadeleyi güçlendirecektir. Çünkü cezaevlerindeki yukarıda belirttiğimiz durum sebebiyle, önerilen korunma yollarını uygulamanın ne kadar zor olacağı açıktır.

12 Eylül darbesi koşullarında cezaevlerinde kalmış biri olarak belirtmek istiyorum ki, en etkili önlem olan kişilerin birbirinden bir-iki metre arası mesafeyle uzakta olması kuralının bu koşullardaki cezaevlerinde uygulanması imkânsızdır.

SOHRAM-DER olarak yarın geç olmadan çağrımızın, cezaevlerinde bir vakayla karşılaşmadan, alınacak etkili önlemlerden biri olarak değerlendirilip bir an önce uygulamaya geçilmesi çağrısında bulunuyoruz.

SOHRAM-DER olarak bu konuda, tüm STK ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğine açık olduğumuzu duyurmak istiyoruz. Bu konuda işbirliği yapmak isteyen STK ve ilgili diğer kurumlar sohramder@gmail.com adresinden bize ulaşmaları ve önerilerini yollamaları çağrısında bulunuyoruz.

SOHRAM-DER olarak alınacak tüm tedbirlere olanaklarımız kapsamında destek vereceğimizi belirtir. Tüm halkımıza duyurulara uymaları ve destek vermeleri çağrısında bulunuyoruz.

SOHRAM-DER adına 

Genel Başkan Mim Yavuz Binbay

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.