Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

"Transgender ve Toplumsal Cinsiyete Uymayan Kişilerle Psikolojik Uygulamalar Kılavuzu" Türkçe'ye Çevrildi

Güncelleme Tarihi 17.05.2018

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, Transgender ve Toplumsal Cinsiyete Uymayan Kişilerle Psikolojik Uygulamalar Kılavuzu’nun Türkçe çevirisini yayınladı.

Transgender ve toplumsal cinsiyete uymayan kişilerle psikologlara yardımcı olması amacıyla Amerikan Psikologlar Derneği'nin hazırladığı kitabın çevirisi, LGBTİ hareketinin ruh sağlığı alanında çalışmalarına yön veren Psikolog Mahmut Şefik Nil’e ithaf edildi.

Kılavuz, “Temel Bilgiler ve Farkındalık”, “Damgalanma, Ayrımcılık ve Ruh Sağlığı Hizmetine Erişimin Önündeki Engeller”, “Yaşam Boyu Gelişim”, “Değerlendirme”, “Terapi ve Müdahale”, “Araştırma, Eğitim ve Öğretim” bölümlerinden oluşuyor.  

Kılavuzda yer alan ilkelerde ise cinsiyetin ikili sistemle sınırlı olmadığı, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimin birbiri ile bağımsız ama ilişkili olduğunun altı çiziliyor ve transgender ve toplumsal cinsiyete uymayan kişilerle çalışmaya yönelik ilkeler veriyor.

O ilkelerden bazıları şöyle;

“Psikologlar, cinsiyet kimliğinin transgender ve toplumsal cinsiyete uymayan kişilerin diğer kültürel kimlikleriyle nasıl kesiştiğini anlamaya gayret ederler.

“Psikologlar, cinsiyet kimliği ve cinsiyet ifadesi konusundaki tutum ve bilgilerinin transgender ve toplumsal cinsiyete uymayan kişilere ve ailelerine sundukları ruh sağlığı hizmetini nasıl etkileyebileceğinin farkındadırlar. “

“Psikologlar, damgalanma, önyargı, ayrımcılık ve şiddetin transgender ve toplumsal cinsiyete uymayan kişilerin sağlığını ve esenliğini nasıl etkilediğinin farkındadırlar.”

“Psikologlar, transgender ve toplumsal cinsiyete uymayan kişilerin dâhil olduğu ebeveynlik ve aile kurumunun nasıl değişik şekiller alabileceğini anlamaya çalışırlar.”

“Psikologlar, psikolog adaylarını transgender ve toplumsal cinsiyete uymayan kişilerle yetkin bir şekilde çalışmaya hazırlamayı amaçlarlar.”

"Transgender ve Toplumsal Cinsiyete Uymayan Kişilerle Psikolojik Uygulamalar Kılavuzu"nun tamamına buradan  ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Kaos-GL

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.